John Pierpont Morgan 1902-ben a szénbányászat megmentője volt, a nevét viselő bankház, a JPMorgan Chase viszont ma könnyen az egyik sírásója lehet. Akkor a bérsztrájkot és a szénárak elszabadulását sikerült kezelni a bank közreműködésével, amit Theodore Roosevelt elnök hálásan meg is köszönt Morgannek.
A bank most a hitelcsapok elzárásával kényszeríti térdre az ágazat szereplőit, amiért legfeljebb a részvényesek és a zöldek részéről kaphat köszönetet. A JPMorgan Chase a napokban bejelentette, hogy ezután sem Amerikában, sem más fejlett országban nem hajlandó finanszírozni a széntüzelésű erőművi beruházásokat. A fejlődő országokban viszont nem állnak le, mondván: ott a szén versenyképes alternatíva lehet. Előzőleg hasonló irányú döntéseivel a Bank of America, a Citigroup és a Morgan Stanley is világossá tette, hogy a szénbányászat kora Amerikában lejárt. A Bank of America vezérigazgatója, Brian T. Moynihan annyi „engedményt” tett, hogy a kihátrálás – amit ők átmenetnek neveztek – fokozatos lesz.
Amint azt Chiza Vitta, a Standard & Poor’s árupiaci elemzője a The New York Timesnak érzékeltette, az ipar valamennyi területén a hullámhegyek és -völgyek ritmusosan követik egymást, a szénipar azonban egyértelműen leszálló ágban van, innen lehetetlen a visszakapaszkodás. Hatványozottan igaz ez az ágazati szereplőkre: a múlt héten a világ legnagyobb szénbányászati magántársasága, a Peabody Energy jelezte, hogy ha nem változik a helyzet, akkor csak hetek kérdése, és csődvédelemért folyamodik – hasonlóan három vezető amerikai versenytársához. A Peabody a bankoktól már nem jut pénzhez, coloradói és új-mexikói bányáinak eladása pedig megakadt, ott épp a vevőnek, a Bowie Resource Partnersnek akadtak finanszírozási gondjai, nála 650 millió dollár előteremtése okoz gondot. A Peabodynál még reménykednek a túlélést jelentő üzlet létrejöttében, bár optimizmusuk lassan kincstári jelleget ölt.
A szénipartól való elfordulásukat a bankok a globális felmelegedés elleni fellépésükkel, a megújuló források támogatásával indokolják, ám a valóságban prózai okok húzódnak meg: az emelkedő kockázatok és veszteségek riasztják el őket a nyersanyagárak mostani zuhanásába belerokkanó ágazattól. Igazságtalanság lenne a bankokon elverni a port, hiszen a magántőke-társaságok és a fedezeti alapok is magukra hagyták a szeneseket. Az olajiparban viszont már az árak emelkedésére spekulálnak, ezért a hihetetlenül olcsóvá vált cégek papírjai kiváló befektetési célpontnak tekinthetők.
A Peabody árfolyama viszont egy év alatt 97 százalékkal csökkent, a cég most 46 millió dollárt ér. Azért csak ennyit, mert a bezárandó bányák rekultivációjának irdatlan költségeire nincs kellő fedezete, az minden bizonnyal az államra marad. A másik, washingtoni döntést igénylő kérdés az ellátásbiztonság, hiszen a szenes erőművek még ma is az ország energiaellátásának harmadát adják. Ha leáll a helyi kitermelés, felszökik a kínai import, s vele tart az ár is. Akkor viszont már nehéz lesz talpra állítani a Peabodyt, amely a múlt héten egy 71 millió dolláros adósságát nem tudta törleszteni. Más kérdés, hogy John Pierpont Morgan életrajzírója szerint a mai helyzetben még az egykori bankár is visszavonulót fújna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.