Kilőtt az UniCredit Bank Hungary 2015-ben. Mérlegfőösszege 24 százalékkal haladta meg az előző évit, aminek következtében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által nagybankként aposztrofált nyolc hitelintézet között a második helyre lépett előre, maga mögé utasítva a K&H-t.
Legalábbis a magyar számviteli szabályok szerint, amelyek néhány tétel elkönyvelésére más előírást tartalmaznak, mint a nemzetköziek. A megképzett céltartalékot például a hazai előírások szerint le kell vonni az eredményből, szemben a nemzetközivel. Ezzel magyarázhatók a két metódus közötti eltérések, melyek az OTP Banknál a legszembetűnőbbek. A legnagyobb magyar hitelintézet 63 milliárd forintos „nemzetközi” nyeresége ugyanis „magyarul” 98 milliárdos veszteséget jelent. Ilyen kettősség utoljára tavaly fordult elő, miután a bankoknak ettől az évtől már egységesen a nemzetközi szabályok szerint kell kimutatniuk adataikat.
A tavalyi verdiktek alapján azonban még a nyolc nagybank pont fele – köztük tehát az OTP – zárt mínusszal. Kettővel kevesebben, mint egy évvel korábban, miután a Raiffeisennek és a Budapest Banknak 2015-ben sikerült nyereséget termelnie. Az elmúlt évben is veszteségesek közül pedig az MKB, az Erste és a CIB is mérsékelte negatívumát, csupán az OTP mínusza lett nagyobb, az viszont jelentősen, több mint a duplája.
A javulásokban annak lehetett szerepe, hogy a lakossági elszámolás folyamatos, alacsonyabb nettó kamatmarzsokban és állományokban megmutatkozó negatív hatását az emelkedő bevételek, a csökkenő hitelkockázati költségek és a szigorú költséggazdálkodás ellensúlyozta – jellemezte a tavalyi évet a legtalálóbban a K&H. Mely nem panaszkodhat, a már egy évvel korábban is pozitív eredményét 2015-ben sikerült több mint a duplájára gyarapítania. Igaz, ebben az összevetésben is fejet kellett hajtania a nagybankok közül messze a legnagyobb, több mint ötszörös profitnövekedést produkáló UniCredit előtt.
Az összességében a tavalyelőttinél valamivel jobb eredményeknek köszönhetően a nagybankok többségének a tőkehelyzete is erősödött. Csupán az Erste, a CIB és az MKB saját tőkéje zsugorodott 2014-hez képest. A legjelentősebben, csaknem a felére az MKB-é apadt, de ez nem meglepő, automatikusan következett abból, hogy a 2014 végétől szanálás alatt álló hitelintézet karácsony előtt megszabadult a rossz kihelyezéseinek nagy részétől.
Patai Mihály, a 2015-ös évet a legjobban teljesítő UniCredit elnök-vezérigazgatója – úgy is mint a Magyar Bankszövetség elnöke – néhány hete annak a reményének adott hangot, hogy a hét szűk esztendő véget ért a hazai bankszektorban. Ennek záloga lehet, hogy a kormány az Erste által – az EBRD bevonásával – tavaly februárban kiharcolt megállapodás alapján ettől az évtől csökkenti a bankadót. Egyrészt ennek köszönhető, hogy a Reuters áprilisi körkérdésére hét nagybank is jelezte: az idén profitot vár. Egyedül a CIB válaszából – miszerint célja, hogy a „profitabilitását fenntartható módon helyreállítsa” – nem lehetett kihámozni, mire számít. Másrészt az is pozitívan hathat, hogy – amint azt az OTP megfogalmazta – az idén megállhat a hitelállomány évek óta tartó csökkenése.
Ám még így is maradtak aknák a bankrendszerben. Az egyre mélyebbre szálló jegybanki alapkamat miatt a kereskedelmi bankok kamatmarzsa is tovább szűkülhet, miközben a banki mérlegekben azért még szép számmal vannak rossz hitelek. De ha mindezek ellenére bejönnének a várakozások, akkor 2016 lenne az első év az Orbán-kormány hat évvel ezelőtti hivatalba lépése óta, amelyet a magyar nagybankok többsége nyereséges zár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.