Kiskőrös külterületén, 520 millió forintért hirdet eladásra egy biogázerőművet a felszámoló Intendáns Kft. A tavaly fizetésképtelenné vált Bioenergia-Park Kft. vagyonáról van szó. Pedig a cég alternatívenergia-termelési elképzelései ígéretesek voltak, olyannyira, hogy 478 millió forint uniós támogatást nyert el, és hasonló nagyságú hitelre érdemesítette az azóta egyebek mellett furcsa hitelezési gyakorlata miatt becsődölt és a takarékszövetkezeti integrációból kizárt Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet is.
A biogázüzemet 2013 végén adták át, mindössze négy hónap alatt készült el a beruházás, amely két, 3700 köbméteres vasbeton fermentorból és egy 834 kilowatt kapacitású gázmotorból áll. A terv az volt, hogy a cégcsoporthoz tartozó Garden Csoport Kft. gyümölcstermesztés és gyümölcslé-előállítás során keletkező melléktermékeit, illetve a környékbeli mezőgazdasági hulladékokat hasznosítják, az ezekből keletkező biogázból pedig a gázmotorban elégetve áramot és hőenergiát nyernek. Az akkori közlések szerint a termelt mennyiség elméletileg közel 1000 háztartás villamosenergia-igényének kielégítésére lett volna elegendő. A keletkező hővel pedig a Garden Csoport fóliasátrait és üvegházait fűtötték volna, primőr zöldségeket állítva elő.
A 2005-ben alapított Bioenergia-Park Dulai János érdekeltsége. Ő egyben az ügyvezetője a csoporthoz tartozó Garden Juice Kft.-nek, amely gyümölcslégyártóként nyert már OMÉK-díjat is. A gyümölcslégyártással nem is volt baj, csak menet közben kiderült, hogy a kiserőmű kihasználásához kevés a melléktermék, és hektikus az ellátás. Márpedig folyamatos üzemre van szükség, különben a berendezés tönkremegy. Ennek elkerülésére a Bioenergia-Park folyamatosan tehéntrágyát vett alapanyagul, a szállítási költségek miatt azonban veszteséges lett a biogázüzlet.
A mérlegből annyi látszik, hogy 2015-ben 84 millió forint árbevétel mellett 12 milliós veszteséget volt kénytelen elkönyvelni a társaság, kötelezettségállománya pedig 633 millió forint volt az év végén. Tavaly – az augusztusban lezárt beszámoló szerint – már 38 millió forint veszteséget mutatott ki a cég, saját tőkéje 24 millió mínuszba csúszott, a kötelezettségek soron 619 millió forint szerepel. A Bioenergia-Park a könyveiben durván egymilliárd forint eszközt tartott nyilván, amelyből 370 millió az ingatlanok, 588 millió a műszaki berendezések, gépek értéke. A Világgazdaság megkeresésére Dulai János nem reagált, és a felszámoló sem kívánt nyilatkozni a részletekről. Úgy tudni azonban, hogy a vagyonnál több a hitelezők követelése, akik között a legnagyobb a csaknem félmilliárd forint uniós támogatást visszakövetelő nemzetgazdasági tárca.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.