A magyar mezőgazdaság környezeti állapota kedvezőbb, mint nyugat-európai versenytársainké, mivel korábban kisebb terhelést kaptak a földek – jelentette ki Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. A rövid távú agrárpiaci kilátások környezeti fenntarthatósági vetülete című nemzetközi konferencián. Ez komparatív előnyt jelent a magyar agrárium számára, de ahhoz, hogy ezt képesek legyünk kihasználni, sok még a tennivaló – tette hozzá. Mindenekelőtt tudatosulnia kell a gazdákban annak, hogy ha nem veszik figyelembe gazdálkodásukban a fenntartható termelés szempontjait, az hosszabb távon komoly gazdasági, illetve versenyhátrányt jelent számukra.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet, a NAK, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), valamint a Földművelésügyi Minisztérium által közösen szervezett tanácskozáson elhangzott, hogy a magyar termelők is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a mezőgazdasági termelés természeti erőforrásokra gyakorolt hatásainak mérséklésére, de van még hová fejlődni, a fenntarthatóság megteremtéséhez szemléletváltozásra van szükség.
Mivel ma már a fogyasztók is egyre inkább figyelnek arra, hogy az általuk megvásárolt termékek fenntartható gazdálkodásból származzanak, ez gazdaságossági és versenyképességi tényezővé válik. Közben pedig az Európai Unió közös agrárpolitikája is szempontként szerepelteti a fenntarthatóságot, például az ebben a ciklusban bevezetett zöldítéssel, illetve a már korábban alkalmazott kölcsönös megfeleltetéssel. Feldman Zsolt, az agrártárca helyettes államtitkára szerint az ezeknek való megfelelés költséget jelent a mezőgazdaságnak, ezért szükség van a folyamatos innovációra. Ha ez sikeres, akkor az agrártermelés és a fenntarthatóság nem zárja ki egymást.
A FAO az 1945-ös alapítása óta sokat tett az éhezés felszámolásáért, de még mindig 800 millió ember éhezik, és 20 millió életet fenyeget az éhhalál – elsősorban azokban a térségekben, ahol aszály és fegyveres konfliktus is van – mondta Vladimir Rakhmanin, a FAO főigazgató-helyettese és európai és közép-ázsiai regionális képviselője. A szervezet 2030-ig az éhezés felszámolását tűzte ki célul. A főigazgató-helyettes az eddigi eredményekről elmondta, hogy 1945 óta háromszorosára nőtt az élelmiszer-termelés, és egy-egy ember 40 százalékkal több élelemhez jut.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.