BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem állít közös listát a Magosz és a MOSZ

A MOSZ együttműködési ajánlattal kereste meg a Magoszt, mivel úgy látta, hogy az előző kamarai választásokon nem érvényesült az arányos képviselet.

Július 1–15. között lehet nyilvántartásba vetetni az agrárkamarai választásokon országos listát állítani szándékozó jelölő szervezeteket – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A megyei küldöttválasztásokat november 3-án tartják.

A NAK alapszabálya szerint listaállításra országos érdekképviseleti szervezetek és érdekképviseletek országos szövetségei jogosultak, illetve rajtuk kívül olyan érdekképviseletek, amelyek begyűjtik az adott megyében nyilvántartott kamarai tagok tíz százalékának támogató ajánlását.

Szakértők szerint e szabályok alapján gyakorlatilag csak a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) képes országos listát állítani. A MOSZ nemrégiben együttműködési ajánlattal kereste meg a Magoszt, mivel úgy ítélte meg, hogy az előző kamarai választásokon nem érvényesült az agrárágazat szereplőinek arányos képviselete.

A Magosz hétfőn közleményben utasította vissza a MOSZ vádjait, amelyek meglérdőjelezték az előző kamarai választások tisztaságát, rámutatva arra, hogy sem az Alkotmánybíróság, sem az ügyészségi vizsgálatok nem találtak kifogásolnivalót az agrárkamarai törvényben, illetve a NAK működésében. Az előző kamarai választásokon a Magosz 11 érdekképviseleti és szakmai szervezettel kötött szöveséget, akik egyetlen jelöltlistát állítottak. A Magosz szerint a MOSZ tagjai több vezetőtestületben – így az országos ellenőrző bizottságban és országos és megyei küldöttekként és szakmai osztályok vezetőiként – is részt vesznek a NAK munkájában és a döntéshozatalokban. A Magosz elnöksége az ilyen együttműködést továbbra is segíti, de külön megállapodást nem kíván kötni. Ez ugyanis érintené a szövetséges szervezetekkel kialakított eddigi és jövőbeni együttműködést.

A Világgazdaság információi szerint ugyanis a Magosz 16 szakmai érdekképviselettel – köztük terméktanácsokkal és tervek szerint a fiatal gazdákat képviselő Agryával – is együttműködési megállapodást kíván kötni. A Magosz közleménye gyakorlatilag hasonló együttműködési megállapodást ajánl fel a MOSZ-nak is. Korábban a MOSZ elnöksége úgy foglalt állást, hogy elutasítás esetén fel kell készülniük az agrárkamarai választáson való önálló részvételre. A végső szót azonban ismét csak az elnökségnek kell kimondania – mondta a Világgazdaságnak Máhr András, a MOSZ főtitkárhelyettese. A Magosz érveivel kapcsolatban azonban megjegyezte, lehet, hogy egy-egy, társas vállalkozásban érdekelt személy tagja néhány kamarai testületnek, de például a megyei elnökök mindegyike Magosz-vezető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.