Házasság készül a pokolban – idézte a Financial Times egy környezetvédelmi aktivista véleményét a tervezett ügyletről, amely eredményeként a világ legnagyobb, évi 70 milliárd dollár forgalmú vetőmaggyártó és vegyipari konszernje jönne létre, miután a Monsanto tavaly elfogadta a Bayer 66 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát. Az unió trösztellenes hatóságához több mint 50 ezer e-mail, 5 ezer levél és számos egyéb megkeresés érkezett, továbbá egy online petíciót is több mint 1 millióan aláírtak, amelyben azt kérték, hogy akadályozzák meg az összeolvadást. E megkeresésekre Margrethe Vestager európai versenyjogi biztos jelezte, hogy az Európai Unió vizsgálatának középpontjában csak az üzlet versenyre gyakorolt hatása állhat.
A farmerek már a fúzió bejelentésekor figyelmeztettek, hogy az egyesülés a mezőgazdaságban használt vegyszerek választékának szűkülését és az árak emelkedését vonhatja maga után. Brüsszel hasonló aggályokat fogalmazott meg: a fúzió csökkentheti a versenyt, továbbá a kutatás és fejlesztés mérséklődését eredményezheti. Vestager jelezte: „Meg kell akadályozni azt, hogy a mezőgazdasági termelők ne férhessenek hozzá az innovatív termékekhez, a jó minőséghez versenyképes áron. Olyan környezetet kell továbbá fenntartani, ahol a vállalatok költenek az innovációra, és továbbfejlesztik a termékeket.”
Azok az engedmények, amelyeket a Bayer és a Monsanto július végén felajánlott, hogy enyhítsék a szabályozók aggodalmait, egyelőre – úgy tűnik – elégtelennek bizonyultak. A részleteket nem hozták nyilvánosságra. Brüsszel a Reuters információi szerint arra törekszik, hogy január 8-ig végleges döntést hozzon. A Bayer – a hírügynökség által idézett nyilatkozata szerint – továbbra is konstruktívan együttműködik a hatóságokkal a jóváhagyás megszerzése érdekében. Céljuk az, hogy az év végéig jóváhagyják az ügyletet.
A Financial Times felhívta a figyelmet arra is, hogy Észak- és Dél-Amerikában is erős aggodalmak fogalmazódtak meg az ügylet nyomán. A múlt hónapban tizenhét demokrata szenátor írt az amerikai trösztellenes hatóságoknak az Európában is megfogalmazott érveket hangoztatva, melyek szerint az ügylet csökkenti a versenyt, korlátozhatja a vetőmagkínálatot, továbbá növelheti a termelői és a fogyasztói árakat. Figyelmeztettek továbbá arra, hogy a Bayer–Monsanto-ügylet felgyorsítja a konszolidációt a globális agrárüzleti piacon, folytatása a két legnagyobb amerikai vegyipari cég, a Dow Chemical és a DuPont egyesülésének, illetve a svájci vetőmag- és növényvédőszer-gyártó Syngenta ChemChina általi felvásárlásának. A levél emlékeztetett arra, hogy a Bayer és a Monsanto forgalma összességében a világ növényvédőszer-értékesítésének negyedét adja. A Bayer-Monsanto, illetve a Dow-DuPont közös cég pedig a kukoricapiac 76, a szójababpiac 66 százalékát ellenőrizné. Az Európai Unió hatósága a Bloombergnek a témában készült összefoglalója szerint jelezte: szorosan együttműködik az Egyesült Államok igazságügyi minisztériumával és az antitröszthatóságokkal Ausztráliában, Brazíliában, Kanadában és Dél-Afrikában. Az ügyletet egyébként világszerte mintegy harminc trösztellenes szervezetnek kell jóváhagynia.
Arról, hogy milyen feltételei lehetnek az ügylet jóváhagyásának, egyelőre folynak a találgatások. A DuPont növényvédelmi üzletága nagy részének értékesítésére kényszerült az engedélyek megszerzése érdekében, és a ChemChina is jelentős engedményeket tett, mielőtt a hatóságok rábólintottak arra, hogy megszerezze a világ vezető vetőmaggyártóját, a Syngentát. Vestager a Financial Times beszámolója szerint a másik két agrárfúzióhoz hasonló, legmesszebbmenő engedményeket vár a folyó ügyben is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.