Három pályázati kategóriában 526 pályázat érkezett a 2018-ban elindítandó, tizenhat erdélyi megyére kiterjedő program főpróbájának szánt kiírásra. A lebonyolító, a marosvásárhelyi székhelyű Pro Economica Alapítvány eredetileg június 15. és július 14. között tervezte fogadni a meghirdetett pályázatokra érkező anyagokat, de a Grindeanu-kormány megbuktatása körüli, magyarellenes felhangokat is hordozó hisztéria miatt a halasztás mellett döntöttek. Végül három hónapos halogatás után indították be a kísérleti jellegű mezőségi támogatási rendszert.
Hasonló kezdeményezésre amúgy már van példa Romániában, a brassói Saxonia–Transilvania Alapítvány által a Romániai Németek Demokrata Fórumával partnerségben működtetett programban a német kormány támogatását közvetítik az erdélyi szászoknak és sváboknak.
Az indulást a román fél szeptember végén érkezett hivatalos válasza tette lehetővé, amely szerint a pályázati kiírás és a támogatási rendszer nem sérti a versenytársakat, és senkit sem diszkriminál. Kozma Mónika, az alapítvány ügyvezetője szerint a kiírásban időközben egyetlen érdemi változás történt: a magyar állampolgárság nem előfeltétele a pályázásnak. A beérkezett pályázatok száma messze túlszárnyalta a kiírók reményeit, s ha valamennyi jelentkező megfelelne a követelményeknek, meg kellene duplázni az eredeti egymilliárd forintos keretet.
A magánszemélyek számára kínált földmérési és földhivatali tulajdonjogot bejegyző jogi eljárás finanszírozására 75, a mezőgazdasági erőgépek és kapcsolható eszközök, mezőgazdasági tevékenységekhez szükséges felszerelések, valamint tenyészállatok beszerzésének támogatására magánszemélyek esetében 337, a jogi személyek kategóriában pedig 41 pályázat érkezett, míg az egyéni vállalkozók, valamint mikro-, kis- és középvállalkozások eszközbeszerzéseinek támogatására 73-an pályáztak. A tervek szerint november végéig eredményt hirdetnek, december 15-ig megkötik a támogatási szerződéseket is, így év végéig célba juthatnak a pénzek. A megítélt finanszírozás összege nem a pályázó bankszámláján landol, a pénzt a szerződések alapján közvetlenül a beszállítónak utalják át. Kozma Mónika szerint figyelemre méltó, hogy a térségben 73 olyan tőkeerős kis- és középvállalkozó van, aki beruházásban, fejlesztésben gondolkodik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.