Ante Ramljak azzal magyarázta a lemondását, hogy munkatársaival stabilizálták a vállalat működését, megtartották a munkahelyeket, megmentették a beszállítókat a csődtől és megteremtették a feltételeket ahhoz, hogy a hitelezők megegyezésre juthassanak a követeléseiket illetően. Ugyanakkor a személye körül kialakult bizonytalanság miatt nem akar a továbbiakban akadályozó tényezővé válni a folyamat befejezését illetően – közölte az Agrokor.
A botrány azután robbant ki Ramljak körül, hogy a Jutarnji List című horvát napilap januárban nyilvánosságra hozta, hogy a kormánybiztos cége, amelyben azt megelőzően dolgozott, hogy kinevezték volna a válságmenedzsment élére, heti 242 ezer kunás (10 millió forint) tanácsadói szerződést kötött az AlixPartners amerikai vállalattal, amelyet az Agrokor azzal bízott meg, hogy megszervezze a konszern átalakítását.
A sajtó és a közvélemény nyomására az Agrokor tavaly év végén tette közzé a tanácsadók listáját, a 141 cég és magánszemély honoráriuma elérheti a fél milliárd kunát, ami szakértők szerint világviszonylatban is túlzott.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő akkor kijelentette, hogy nem tudott a magas díjakról és nem támogatja azokat, amelyeket Kolinda-Grabar Kitarovic horvát államfő mélyen erkölcstelenek nevezett.
Ramljakot meghallgatta a parlament gazdasági bizottsága is, ott a kormánybiztos azzal védekezett, hogy gyorsan kellett cselekednie, ezért volt kollégáitól kért segítséget. Elismerte, hogy hibázott és elnézést kért.
Marica Vidakovic, a konszern hitelezői tanácsának tagja szerint a váltás a válságmenedzsmentben lebéníthatja a tárgyalásokat a hitelezőkkel, ami csődeljáráshoz vezethet.
Az Agrokoron belül, amely több országban is érdekelt, mintegy ötven különböző gazdasági szektorhoz tartozó vállalat működik, munkavállalóinak létszáma meghaladja a 60 ezret, a cég éves árbevétele pedig eléri a horvát GDP 15 százalékát.
A 2016-ban csődközelbe jutott mamutvállalat megmentésére a parlament április 6-án gyorsított eljárásban elfogadta a lex Agrokor néven emlegetett törvényt, amely lehetővé teszi stratégiai cégeknek, hogy az államtól úgynevezett rendkívüli igazgatási eljárást kérjenek, megelőzve ezzel a csődeljárást. Ilyenkor a konszern élére rendkívüli kormánybiztost neveznek ki, akinek 15 hónapja van arra, hogy átszervezze, fenntarthatóvá és fizetőképessé tegye a vállalatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.