Idén a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett vetésterülete 2 millió 159 ezer hektárt tett ki – adta közzé a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) felmérésének eredményeit az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI). A gazdák tervei szerint 1,177 millió hektáron kerül földbe tavaszi vetésű gabona, ez 15,2 ezer hektárral több, mint egy évvel korábban. A kukorica tervezett vetésterülete 19 ezer hektárral haladja meg a tavalyit, és eléri az 1 millió 44 ezer hektárt.
Csökken a tavaszi árpa és a zab erre az évre tervezett vetésterülete, ezeket a növényeket 50,4 ezer, illetve 35 ezer hektáron vetik idén a gazdák, míg a tavaszi búza előirányzott vetésterülete ezer hektárral több a 2017-esnél. Hibrid kukoricát 1,2 ezer hektárral nagyobb, 23,6 ezer hektáros területen vetnek idén a gazdák, míg a szemes cirok területe marad 4 ezer hektár.
Jelentősen, 18,5 százalékkal csökken a szójavetés tervezett területe, és várhatóan 53,9 ezer hektár lesz, ennek 3 százalékát vetették be április közepéig. A lucernatelepítés is 7 százalékkal kevesebb a tavalyi évhez képest. A napraforgó tervezett vetésterülete 15 ezer hektárral, 673 ezer hektárra nő, és április közepéig a terület 15,3 százalékán végeztek a vetéssel.
Cukorrépát 15,3 ezer hektáron, a tavalyinál 742 hektárral kisebb területen vetnek. A burgonya 2018-ban tervezett vetésterülete 10,7 ezer hektár, szinte megegyezik az előző évi tervezett területtel.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.