Sokszor halasztották már el a Saudi Aramco részvényeinek elsődleges tőzsdei bevezetését (IPO), ám a legutóbbi eset már több, mint az időpontokkal való egyszerű sakkozás, mivel a tulajdonos szaúdi állam szélnek eresztette az IPO kivitelezésében közreműködő cégeket és tanácsadókat. A Reuters iparági forrásoktól származó értesülései szerint belátható időn belül nem lesz részvényértékesítés sem a rijádi, sem az egyelőre még ki sem jelölt külföldi tőzsdén. Magyarul:
a 2016 januárjában megszellőztetett grandiózus tervet elsüllyesztik az asztalfiókba. Az alapelképzelés mellett viszont következetesen kitartottak, nevezetesen a kétezermilliárd dollárra becsült értékű Aramcóból első körben ötszázaléknyit adtak volna el a tőzsdén, s az ebből befolyó mintegy százmillió dollárt az olajipartól független tevékenységekbe fektették volna be.
Az IPO-ötlet szülőatyja, Mohamed bin Szalmán koronaherceg az olaj utáni időkre való átállás katalizátoraként tekintett erre a bevételre, amely a Saudi Vision 2030 alapon keresztül hasznosult volna.
Érdekesség, hogy az IPO lehetőségét 33 dolláros hordónkénti olajárnál lengették be, s kezdetben az alulértékeltség elkerülésére hivatkozva halasztottak, majd idén tavasszal a 100 dolláros ár elérését célozták meg feltételként. Jelenleg azonban még csak 75 dollárnál jár az irányadó Brent alaptípus jegyzése, míg a WTI-é 68 dollár környékén poroszkál.
A hírügynökség informátorai szerint a királyi udvar most inkább a Saudi Aramco terjeszkedését favorizálja, ennek következő lépése a vegyipari feldolgozó óriásban, a Saudi Basic Industries Corporationben (SABIC) való stratégiai tulajdonszerzés lenne.
A SABIC ma már csak 98,4 milliárd dollárt ér, amióta az ajánlatnak híre ment, 5,6 százalékot gyengült a petrolkémiai társaság árfolyama a rijádi tőzsdén. A cégben meghatározó, 70 százalékos tulajdonos a szaúdi vagyonalap, a Teslát érintő tőzsdei kivezetés kapcsán is előtérbe kerülő PIF.
Az Aramco vezetői a PIF-től közvetlenül vásárolnának részvényeket, a magánbefektetőket nem keresték meg ajánlatukkal – tudta meg a Reuters. Ők viszont a „visszautasíthatatlan” ajánlattól tartva inkább szabadulni próbáltak a részvényeiktől.
A visszavonulás nagy vesztesei közé sorolhatók a tanácsadó bankok, köztük az Aramco-IPO globális koordinációjáért felelő JPMorgan és Morgan Stanley, valamint a közreműködő független befektetési bankok, mint a Moelis & Co. és az Evercore. Az IPO jogi környezetének kialakításáért a White & Case ügyvédi iroda felelt. Vesztettek a nagy tőzsdék – London, New York és Hongkong – is, amelyek körmük szakadtáig küzdöttek egymással a szaúdiak kegyeiért. A Reutersnek nyilatkozó tanácsadók arról számoltak, be, hogy a szaúdiak „aktívból készenléti állapotba” állították őket, de hivatalosan nem mondták ki, hogy vége a küldetésüknek, árulkodó jel viszont, hogy a kifizetésükre létrehozott alapot június óta nem töltötték fel.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.