BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Végveszélybe került a patinás Banca Carige

Az 1483-ban alapított, több mint félezer bankfiókkal rendelkező Carige árfolyama már 2015 nyarán gyakorlatilag lenullázódott.

Az Európai Központi Bank (EKB) biztosokat rendelt ki a Banca Carigé-hez (Cassa di Risparmio di Genova e Imperia), miután a mérlegfőösszege alapján tizedik legnagyobb olasz hitelintézet igazgatósága lemondások miatt működésképtelenné vált.

Közleményében az EKB azt írja, hogy

a három biztos mellett egy felügyeleti bizottság kinevezéséről is döntött, hozzá delegálva a csonka igazgatóságnak a folyamatos banküzemmel kapcsolatos intézkedései jogkörét.

A három olasz EKB-biztos feladata lesz gondoskodni a bank stabilitásáról, kidolgozni a hosszú távú, fenntartható működés kereteit, és gondoskodni a megkívánt tőkekövetelmények teljesítéséről. A már korábban az EKB felügyelete alatt dolgozó Carige papírjainak kereskedését saját kérésére még nyitás előtt felfüggesztették a milánói tőzsdén, de

a viharvert szereplőkkel terhelt olasz bankszektort érő újabb csapás a szektortársakat is lehúzta, az UBI Banca árfolyama például 3,8, a BPER Bancáé pedig 3,4 százalékot esett a fejlemények miatt.

Az 1483-ban alapított, több mint félezer bankfiókkal rendelkező Carige árfolyama már 2015 nyarán gyakorlatilag lenullázódott, a bankpapír azóta a 15–20 centes sávban vegetál.


Fotó: AFP

A genovai székhelyű Carige nehézségeiről már lehetett tudni, a legutóbbi aggasztó hír a múlt hónapban érkezett, amikor is a bank nem tudta megszerezni a szükséges tulajdonosi támogatást a tervezett 400 millió eurós részvénykibocsátásához. A csomagot az olasz bankrendszer által finanszírozott betétbiztosítási alap jegyezte volna le azzal a szándékkal, hogy ebből fedezzék a Carige megmentésének aktuális költségeit, elhárítva a korábbi bankcsődök miatt a szektor egészében megrendült bizalom további romlását.

A Monte dei Paschit 2016-ban kellett kihúzni a csávából, két kisebb venetói bank megmentése pedig folyamatban van.

Az EKB már korábban jelezte, hogy a Carige két lehetőség közül választhat: vagy maga rendezi tőkehelyzetét, vagy beolvad egy nála erősebb bankba. A Carige főrészvényese 27,7 százalékkal a Malacalza család, amelynek befektetési cége, a Malacalza Investimenti 400 millió euróért vásárolta be magát a bankba, részesedése azonban ma már alig 20 millió eurót ér. A Reuters szerint az acélipari érdekeltségeiből meggazdagodott Malacalza család hiúsította meg a tőkeemelést a december 22-i közgyűlésen, állítólag azért, mert nem kapott megfelelő információt a bank tervezett stratégiájáról.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.