Becslések szerint 2050-re megháromszorozódik a demenciával, ezen belül az Alzheimer-kórral élők száma.
Jelenleg világszerte 130-150 millió, Magyarországon mintegy 200 ezer diagnosztizált demens beteg él, többségük – 70 százalékuk – szenved Alzheimer-kórban, ami a nőket arányaiban jobban érinti, mint a férfiakat
– derül ki a Magyar Pszichiátriai Társaság adataiból. Míg a 65 éves korosztályban csupán a lakosság egy százaléka érintett, minden második 85 évnél idősebb számíthat a betegség megjelenésére.
Magyarországon tavaly a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NEAK) adatai szerint több mint 13,5 ezer beteg vett igénybe járó-illetve fekvőbeteg szakellátást Alzheimer-betegség miatt.
Az Egészségbiztosítási Alap kasszájából közel 400 millió forint kifizetés történt.
Bár a közfinanszírozott szolgáltatók legnagyobb részben járóbetegek részére nyújtottak ellátást, a kifizetések évről-évre leginkább a krónikus-fekvőbetegek ellátása irányába tolódik, 2019-ben több, mint 230 millió forintba került az Alzheimer-betegek kórházi ápolása – derül ki a NEAK adataiból.
A hazai betegek száma az elmúlt évtizedben növekvő tendenciát mutat, ami leginkább a járóbetegként ellátottak számának emelkedéséből adódott. Az Alzheimer-kór a leggyakoribb demenciához vezető betegség, amely során az agy bizonyos területein plakkok és zárványok alakulnak ki. A betegség során az agyi funkciók beszűkülnek, a beteg magatartása megváltozik, végül az Alzheimer-betegek önellátásra is képtelenek lesznek. A tudomány eddigi ismeretei szerint a betegség kialakulásának okai nem ismertek, de rizikófaktor a magas vérnyomás, fejtrauma, a rosszul kezelt cukorbetegség, egyes nyugtatók szedése és az elhízás is. A korai stádiumában megállapított Alzheimer betegség várható fennállási időtartama 5-10 évre tehető.
A betegség nem megelőzhető, nem gyógyítható. A gyógyszeres tüneti kezelés célja a funkcionális kapacitás megőrzése, és a kórházi kezelés szükségességének késleltetése.
Az enyhe, a középsúlyos, és a súlyos Alzheimer-betegek gyógyszereihez az egészségbiztosító 50 százalékos támogatást nyújt. Ezeket neurológiai és pszichiátriai szakképesítéssel rendelkező orvosok írhatják fel.
Magyarországon a legtöbb beteg
A szakellátási területeken tavaly 59,8 millió forintot neurológiai ellátás finanszírozására költött a NEAK, 64,7 millió forintot pszichiátriai ellátásra, a további kifizetéseken 58 különböző szakma, köztük a diagnosztikai szakterületek osztoznak, amire 23,9 millió forintot költött az egészségbiztosító.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.