A brit gyógyszerfelügyelet elsőként engedélyezi a német BioNTech és az amerikai Pfizer által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett vakcinájának forgalmazását – írja a Financial Times. Az új mRNS technológiát alkalmazó vakcinákat a napokban szállítják Nagy-Britanniába.
A tesztek során az oltóanyag 95 százalékos hatékonyságúnak bizonyult – derül ki a novemberben közzétett adatokból. A tesztelés harmadik fázisában 43 ezer ember vett részt.
A vakcinát jövőhéttől egész Nagy-Britanniában elérhetővé teszik
– mondta az Egyesült Királyság kormányszóvivője.
Az oltóanyagot az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) és Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is monitorozza. Előbbi várhatóan december közepén hoz döntést az oltóanyagról, az uniós felügyelet viszont nem valószínű, hogy még idén kiadja az engedélyt.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva néhány napja kijelentette: a cég készen áll az első 20 millió, már elkészült adag azonnali kiszállítására azokba az országokba, amelyeknek a hatóságai megadják ehhez a hozzájárulást.
Hozzátette: a vállalat az idei év végéig 50 millió, 2021-ben 1,3 milliárd adag koronavírus-vakcinát tud gyártani.
Nagy-Britannia júliusban elsőként 30 millió adagot rendelt a Pfizer és BioNTech közös vakcinájából, azóta pedig további 10 millió adagról írtak alá megállapodást, amiket még ebben az évben leszállítanak.
Ez húszmillió ember beoltására elegendő, mivel mindenki két dózist kap – mondta Boris Johnson brit kormányfő.
Oroszország és Kína már jóváhagyta a koronavírus elleni vakcinát, ám ezt anélkül tették meg, hogy megvárták volna a tesztelések 3. fázisának eredményeit – heves nemzetközi kritikát kiváltva ezzel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.