Kilónként 850 forintos őszi pontyárban állapodott meg a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Ma-Hal) a Magyar Országos Horgász Szövetséggel (Mohosz). Ez a költségek emelkedéséhez képest csekély mértékű növelés az egy évvel ezelőtti 760 forintos árhoz képest – mondta a VG-nek Lévai Ferenc, a Ma-Hal szóvivője. Ez egyben azt is jelenti, hogy
az ősszel szokásos, 25 százalék körüli áresés idén nem valósul meg, de veszteségeiknek így is csupán körülbelül a felét sikerült elismertetniük.
Az idei év katasztrofális volt a haltermelők számára. A Dunántúlon tavasszal rendkívül vízhiányossá váltak a tavak, a hűvös időben és a kevés vízben csak tengődtek a halak, így a kora tavaszi természetes hozam elmaradt. Májusban ugyan megjött a csapadék, de nem tudott lefolyni a tavakba, nyáron pedig a víz tovább apadt a nagy melegben, a napi párolgás az 1,5-2 centimétert is meghaladta. A sekély, felmelegedett, oxigénhiányos vízben a halak egy része elpusztult, ráadásul a kiszáradó vízfolyások és az alacsony vízszint következtében a védett madarak a halastavakból lakmározhattak.
A nagykócsag és a szürke gém is nyugodtan sétálgatott az 50 hektáros tavak közepén, a 40-60 centire apadt vízben
– írta le Lévai Ferenc az akkori helyzetet, amelyben becslések szerint 600–800 mázsa hal is elpusztulhatott.
A tartási körülmények romlása mellett az átlagosan 40 százalék körüli mértékű takarmánydrágulás is sújtotta a halászokat, miközben a termelési költségeik 40-42 százalékát a takarmány teszi ki. Mintegy 30 százalékkal drágult a gázolaj, és a munkabérek 14-16 százalékos emelkedése is nehezítette a gazdálkodást. A beruházások is ellehetetlenültek, a faanyag ára például a triplájára nőtt – sorolta Lévai Ferenc.
A Ma-Hal ebben a helyzetben is betartotta a Mohosszal kötött tavaszi szerződést, a hazai piacon nem alakult ki halhiány, minden horgászegyesület megkapta a halát, és a belpiacon is mindenütt ott voltak a hazai halak – hangsúlyozta a szóvivő. Mindez annak ellenére történt így, hogy akár kilónként 50-70 forinttal többért lehetett volna eladni a halat például Romániába, ahonnan folyamatosak a megkeresések, sőt egész Európára jellemző a halhiány.
Kértük tagjainkat, hogy elsősorban a hazai vevőket szolgálják ki, hiszen számunkra ez a legfontosabb piac, ők pedig önmérsékletet tanúsítottak, és így is tettek
– mondta Lévai Ferenc, hozzátéve, hogy egyébként is sokat költöttek a halfogyasztás népszerűsítésére.
A hazai, körülbelül 13-15 ezer tonnás termelésből 5-5 ezer tonnát tesz ki a Mohosznak átadott, illetve a hazai piacon értékesített halmennyiség, a maradék 3-5 ezer tonna megy exportra, ám ez az idén jóval kevesebb lesz, hiszen a halászok a hazai piacot látják el, miközben a haltermelés 25-30 százaléka hiányzik.
Lévai Ferenc szerint a kilátások nem túl rózsásak, éles árverseny van a piacon, és az európai halászatban hiányoznak területalapú, illetve a termeléshez kötött támogatások.
A vizes példánál maradva: egy hektár rizs a gazdának 160 ezer forintot hoz területalapú támogatásként, pedig egy rizstermelő ugyanúgy a vízzel bánik, a növény pedig kezelhetőbb, mint a halak
– mondta. Romániában is hasonló a helyzet, sokan fel is adták a halászatot, és felszántották a kiszáradt tavaikat, mert kukoricával például egy év alatt megkereshetik azt, amit halászattal öt év alatt.
De már Magyarországon is tudok körülbelül száz olyan hektárról, amelynek a gazdája azt mondta, hogy inkább kukoricát vet. Garantáltan tíz tonna fölött lesz a termése a termékeny iszapban, és a területalapú támogatással együtt lényegesen jobban jár, tizedannyi munkával
– emelte ki. A maga részéről azért bízik abban, hogy a termeléskiesésért kapnak némi kompenzációt. Mindezek ellenére szerinte – bár érthető ez a reakció is – nem abbahagyni kell a termelést, hanem új utakat kell keresni, például alternatív halfajokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.