BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tényleg elveszik a robotok a munkát? (x)

Napjainkban komoly vita zajlik arról, hogy a negyedik ipari forradalom, a robotok és a fejlett információs technológiák mennyi munkahelyet vesznek el az emberektől, azaz a társadalom hány százaléka fogja elveszíteni a munkahelyét az ipar digitális átalakulásával. Valóban félni kell az ipar digitalizációjától? Lehetséges egyáltalán a teljesen embermentes gyártás?

Az ipar 4.0 az okos robotok korszaka

A korábbi ipari forradalmak alatt azt tapasztalhattuk, hogy a gazdasági kihívásokra egy új technológia vagy gép jelentette a megoldást (gondoljunk csak a gyártósorokre és az automatizálásra) – ez azonban a korábbi munkahelyek megszűnésével vagy átalakulásával járt. Ha a másik oldalról közelítjük meg a jelenséget azonban azt láthatjuk, hogy a változás hatására új pozíciók jöttek létre. Az emberi robotmunka helyett érdekesebb, összetettebb munkakörök jelentek meg.

A vállalatok versenyképességük megtartása érdekében a digitális termelésre állnak át, ezért a jelenleg zajló negyedik ipari forradalomban az okos robotoké és a mesterséges intelligenciáé a főszerep. De mit jelent ez a humán munkaerőre nézve?

A jövő dolgozóival szemben az ipar 4.0 új elvárásokat állít. Számos kutatás bizonyítja, hogy a felértékelődő munkahelyek között szerepelnek a fizikusok, az egészségügyi technikusok, az informatikusok és a mérnökök is, míg egyre kevesebb szükség lesz gépészekre, hegesztőkre vagy épp autószerelőkre. Az oktatási rendszernek tehát hatalmas felelőssége van abban, hogy a munkaerő piacra belépők felkészültek legyenek.

Fotó: etisoft.hu

Vállalatok a negyedik ipari forradalomban

A vállalatok oldalát megvizsgálva azt láthatjuk, hogy a termelékenység fokozására és az egyedi igények minél pontosabb kiszolgálására rendezkednek be. Az automatizáció folyamatosan nyer teret a cégek életében, hiszen az egyetlen út a rugalmas, versenyképes működéshez az ismétlődő emberi munkafolyamatok kiiktatása és az automatikus rendszerek bevezetése.

Az automatikus azonosítás, a gyárak szoftveres háttere, az adatelemzés, az informatikai rendszerek egyre nagyobb szerepet töltenek be Magyarországon is az ipari szereplők munkafolyamataiban

– mondja Michał Majnusz, az címkenyomtatással és AutoID rendszerek fejlesztésével foglalkozó Etisoft vállalat elnöke

Ugyan a magyar ipar nem tart még ott a negyedik ipari forradalomban, mint például Németország, de a minket megkereső ügyfelek részéről is azt tapasztaljuk, hogy a speciális vagy lokális igényeiket modern szoftveres megoldással tudjuk kielégíteni, legyen szó címkenyomtatásról vagy raktárak automatizálásáról

– teszi hozzá Michał Majnusz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.