A Manchester United, a Liverpool FC és a Tottenham Hotspur, az angol Premier League (EPL) élmezőnyében lévő klubok a katari befektetők célkeresztjébe kerültek, akiknek a tavaly év végi világbajnokság csak növelte a focimániáját. Egyelőre a tervek kisebbségi részesedésről szólnak, de a teljes eladás is szóba jöhet – írta a Bloomberg.
Bár a 2022-es volt minden idők legdrágább labdarúgó-világbajnoksága, és a katari vb a bejelentés pillanatától kezdve a döntőig folyamatosan botrányokban úszott, az arab ország imázsa pedig rosszabb, mint valaha, ez sem tudta elvenni a katariak kedvét a focitól, a Qatar Sports Investments (QSI) befektetési alap pedig tovább bővítené az ország portfólióját.
Belsős információk szerint a QSI elnöke, Nasszer Al-Khelaifi a Tottenham Hotspur első emberével, Daniel Levyvel tárgyalt a klubban való esetleges részesedésről. Ezzel párhuzamosan a Manchester Uniteddel és a Liverpool FC-vel is hasonló terveik vannak, sőt, a teljes felvásárlásuk is szóba került.
A QSI úgy döntött, hogy legalább egy befektetést megfontol a Premier League-be annak folyamatos növekedése és komoly nemzetközi profilja miatt. Egy lehetséges üzlet – akár felvásárlás, akár kisebbségi részesedés – tovább erősítené Katar sportbefektetési stratégiáját, amely növelné az ország ismertségét és tovább bővítené a portfólióját, amely az olajbizniszből származó hatalmas vagyonra épül.
Katar az elmúlt évtizedben több mint 200 milliárd dollárt költött az ország infrastruktúrájának felújítására, hogy otthont adhasson a világbajnokságnak.
A vadonatúj stadionok és egész kerületek kiépítése mellett megvették a francia Paris Saint-Germaint, bevásárolták magukat a portugál SC Bragába és kibővítették a sportra fókuszáló beIN médiacsoportot.
A Premier League-ben két klubnak van közel-keleti tulajdonosa: a Manchester City egy abu-dzabi cég, míg a Newcastle United egy szaúd-arábiai vagyonalap birtokában van. Bár az nem ismert, hogy a QSI más egyesületekkel folytatott-e tárgyalásokat, még 2019-ben megkeresték a Leeds Unitedet, amikor a csapat a másodosztályban játszott.
Bár az UEFA szabályai tiltják, hogy két, egyazon csoport tulajdonában lévő klub részt vegyen valamelyik európai bajnokságban, arról nem esik szó, hogy mi a helyzet a kisebbségi részesedéssel, így ha összejönnek a tervezett tranzakciók, a QSI itt nem ütközik akadályba. A többklubos befektetések trendje is egyre nagyobb lendületet vesz, mintegy 200 csapat van olyan csoportok birtokában, amelyek több helyen is tulajdonosként vagy részvényesként jelennek meg.
A Manchester tulajdonosa, az amerikai Glazer család már egy ideje befektetőket keres, és lehet, hogy hajlandók az eladásra, míg a Liverpool részvényesei is hasonló lépést fontolgatnak. A Tottenhamet körülbelül 1,8 milliárd fontra értékelték a Football Benchmark szerint, míg a rivális Chelsea FC-t tavaly 2,5 milliárdért adták el egy amerikai konzorciumnak.
A QSI, a Manchester és a Liverpool szóvivője az üggyel kapcsolatban nem kívánt válaszolni, míg a Tottenham tagadta, hogy lett volna bármiféle megbeszélés a részvények eladásával kapcsolatban. A befektetési alap egyelőre csak megfontolja a lépést, és lehet, hogy a végül nem állapodnak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.