Sok technológiai óriás után most a Facebook anyavállalata, a Meta is súlyos bírságra számíthat az Európai Unióban, miután Brüsszel azzal vádolja az amerikai vállalatot, hogy versenyellenes gyakorlatokkal próbálta meg leuralni az online apróhirdetési piacot.
A Financial Times értesülései szerint a döntés akár már a jövő hónapban is megszülethet, amivel az EU versenyjogi vezetője, Margrethe Vestager egy utolsó hajrával távozna az Európai Bizottságból.
Az uniós szabályozó hatóságok szerint ugyanis a Meta azzal, hogy összekapcsolta a Marketplace online piactér-szolgáltatását a közösségimédia-platformjával, igazságtalan előnybe került riválisaival szemben.
A bizottság állításai alaptalanok. Mi folyamatosan együttműködünk a szabályozó hatóságokkal, hogy bizonyítsuk: termékinnovációink csak a fogyasztókat és a versenyt szolgálják
– olvasható a vállalat közleményében, amelyben a Facebook fejlesztője megígérte, hogy ismét fellebbeznek az ügyben.
A hamarosan véget érő versenyjogi vizsgálat 2019-ben indult, miután a riválisok azzal vádolták a Metát, hogy visszaél a Facebook erőfölényével, mivel ingyenes szolgáltatásokat kínál, miközben hasznot húz a platformon gyűjtött, főként vállalkozásoktól származó adatokból.
Az Európai Bizottság újból eljárást indított a Meta ellen. Az EU ezúttal a gyermekvédelem kapcsán vizsgálja a Facebookot és az Instagramot.
A Bizottság 2022. decemberi első döntése szerint a vállalat torzította a versenyt az online apróhirdetések piacán a Facebook platformját kihasználva, ahol a begyűjtött adatok segítségével személyre szabott hirdetésekkel tudta célba venni a felhasználókat.
A Meta már akkor is fellebbezett a döntés ellen. Ha a technológiai óriáscéget bűnösnek találják, akár a globális éves bevételének 10 százalékát kitevő büntetésre is számíthat, amely 2023-ban közel 135 milliárd dollár volt. A hatóság azonban jellemzően sokkal alacsonyabb szankciókat szab ki.
A tech óriás azzal érvelt, hogy a Facebook Marketplace erősen versengő környezetben működik, és nem használja fel a platformján megjelenő riválisai adatait versenyelőny szerzésére.
A 2016-ban indított Facebook Marketplace egy népszerű platform használt áruk, különösen háztartási cikkek, például bútorok vásárlására és eladására. Az elmúlt években azonban új belépők jelentek meg versenytársként a speciális piacokon, például a divat területén.
Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke eközben új csapatát készíti fel az EU végrehajtó testületének következő ötéves ciklusának megkezdésére, ami késleltetheti a döntés bejelentését is. Von der Leyen kedden közölte, hogy a spanyol Teresa Ribera veszi át Vestager helyét a blokk versenyhatóságának élén.
Vestager, aki november elején készül távozni, szerette volna lezárni a Facebook elleni vizsgálatot, mielőtt véget ér a mandátuma a versenyjogi felügyelet vezetői posztján. Az uniós biztos hatalomra lépésének első percétől kezdve próbált leszámolni az olyan technológiai óriásokkal, mint a Meta, az Apple vagy a Google, amelyek szerinte visszaélnek a piaci súlyukkal, és lehetetlenné teszik a versenyt Európában.
A technológiai óriások ellen határozottan fellépő Margrethe Vestagert nem jelöli ismét biztosnak a dán kormány. A versenyjogi biztos többek között a Google-t és az Apple-t is célba vette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.