Lassan az egész nyugati világon végigsöpör az iskolai mobilhasználat kezelésének, tiltásának vagy engedélyezésének kérdése, bár úgy tűnik, a felügyeleti szervek inkább az előbbit részesítik előnyben. Az amerikai iskolákban is szabályozzák az okostelefonok használatát – írja a CNN –, bár ott nem mindig támogatják a szigorítást a szülők, sok esetben az iskolai lövöldözésekre hivatkozva, érthető okokból szeretnék elérni a gyermekeiket, ha egy ilyen tragikus esemény következik be. Kutatások azonban azt mutatják, nem elég az óráról kitiltani a telefont, az iskolából is ki kellene.
Egy 2023-as tanulmány szerint az amerikai 11–17 évesek 97 százaléka használja a telefonját iskolaidő alatt, átlagosan 43 percig. Ahelyett, hogy a szünetben a barátaikkal beszélgetnének, vagy a kisebbek játszanának. Pedig ebben az életkorban ez lenne a legfontosabb – mondják a szakértők. Ugyanis játék közben:
A neves amerikai kutatóintézet, a Pew Research Center júniusi felméréséből kiderült: az állami középiskolai tanárok 72 százaléka azt jelezte, komoly probléma, hogy a mobiltelefonok elterelik a gyerekek figyelmét a tanteremben. Ugyanis ha a gyerekek lopva a telefonjukat lesik, nem tudnak a tanulásra figyelni. Az emberi agy nem tud egyszerre több feladatot végezni, ezt már számos kutatás bebizonyította – írja a cikk.
Egy teszt pontosan mutatja, hogy a diákok nem tanulnak annyit az iskolában, mint a telefonálás előtti korszakban. Ez a teszt az első éves egyetemi tanulmányokhoz szükséges angol nyelvi, olvasási, matematikai és természettudományos készségeket méri. A tesztet lebonyolító szervezet szerint az elmúlt évben a pontszámok a 30 éve mért legalacsonyabb szintre estek.
A tanárok is azt tapasztalják, hogy a tendencia ez: kevésbé tudnak koncentrálni a gyerekek, és nem tudnak elmélyülni az olvasásban. A szakemberek azt is mondják, hogy észszerűtlen azt elvárni, hogy a gyerekek leküzdjék a függőségüket, ha náluk van a telefon. A Common Sense Media tanulmánya szerint egy átlagos amerikai tinédzser napi 237 telefonos értesítést kap a telefonján – ennek negyede az iskolai nap folyamán érkezik. De más a helyzet, ha nincsen náluk az eszköz, akkor arra fognak koncentrálni, ami történik velük.
A CNN cikke szerint le kell számolni azzal a mítosszal, hogy a gyerekek nagyobb biztonságban vannak, ha van náluk okostelefon. Ugyanis a telefonok veszélyesen elvonhatják a tizenévesek figyelmét, nem figyelik a forgalmat az utcán, vasúti átkelésnél, hazánkban is történt már több tragikus baleset emiatt. Ha bajba kerülnek, akkor segítséget kérhetnek a közelben levő felnőttektől, akik tudnak azonnal telefonálni – tanácsolják.
Érhető azonban a szülők igénye is, hogy elérhessék a gyerekeiket, ha iskolai lövöldözésről kapnak hírt. Ám a szakértők szerint a gyerekek nagyobb biztonságban lesznek, ha csendben maradnak, és az iskolai személyzettől vagy a rendőröktől kapott utasításokra összpontosítanak egy ilyen drámai helyzetben.
Ráadásul a gyerekek gyakran pont a virtuális világban vannak kitéve komoly veszélyeknek, például verbális vagy szexuális zaklatásnak – hangsúlyozzák.
Egy amerikai nonprofit szervezet jelentése feltárta, hogy a fiatalok nagy többsége – 59 százaléka – azt mondta, hogy volt már olyan online élménye, amely potenciálisan káros lehet. A jelentés szerint minden harmadik kisgyermek és minden ötödik kistinédzser azt válaszolta, volt már online szexuális élménye valakivel, akit felnőttnek gondolt.
Kétségtelen, hogy az okostelefon megkönnyítheti például a tanórán kívüli tevékenységek szervezését, a családtagok kapcsolattartását. Erre a célra egy régi típusú telefon is elegendő lenne a szakértők szerint.
A cikk azzal a következtetéssel zárul, hogy telefon nélkül a gyerekek a társaikkal való beszélgetésre, a tanulásra és a környezetükben való teljes jelenlétre koncentrálhatnak – ahelyett, hogy elrabolják a figyelmüket az influenszerek vagy a netes mémek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.