Megemelték a következő három évre vonatkozó uniós szén-dioxid-kibocsátási engedélyekre vonatkozó átlagár-előrejelzéseiket az elemzők a Reuters összesítése szerint. A lépésre amiatt került sor, hogy az európai gazdaságok erőre kapnak, miközben az energiaárak visszaesnek a mostani rekordmagasságokból.
A hat elemző bevonásával készült felmérés szerint az uniós kibocsátási egységek (EUA) tonnánként az idén átlagosan 81,40 euróba kerülnek, jövőre pedig 94,14 euróba, e számok 4,2 százalékkal, illetve 1,9 százalékkal haladják meg az októberi előrejelzést. Az elemzők 2025-re további 0,6 százalékos növekedéssel már 102,24 eurós árat feltételeznek.
Az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszere (ETS) arra kényszeríti a gyártókat, az áramszolgáltatókat és a légitársaságokat, hogy fizessenek minden egyes kibocsátott szén-dioxid-tonnáért, hogy ezen keresztül rész vegyenek Európa éghajlati céljainak elérésében. A Reutersnek nyilatkozó elemzők által előrevetített áram- és gázáresés már megkezdődött, a csúcson azután voltak a jegyzések, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az áresést segítette, hogy Európa nagy gáztartalékokat halmozott fel a télre, az időjárás pedig a szokásosnál enyhébb volt, emiatt esett a kereslet. Márpedig az energiaköltségek meredek csökkenésével Európa-szerte javulnak a gazdaságok kilátásaira vonatkozó várakozások.
Az ipari tevékenységek feltételezett fellendülése növelheti a kibocsátási egységek iránti keresletet és támogathatja azok árát
– mutatott rá az összefüggésre Yan Qin, a Refinitiv vezető szén-dioxid-elemzője.
Alátámasztja ezeket a várakozásokat, hogy az eurózóna beszerzésimenedzser-indexe alapján esés helyett enyhe élénküléssel indul az év Európában, igaz, a magyar gazdaság szempontjából kiemelten fontos német iparral továbbra sincs minden rendben. Az euróövezet egészének indexe – amely az ipar és a szolgáltatások mutatóiból tevődik össze – a decemberi 49,3 pontról 50,2 pontra emelkedett januárban, pedig az elemzők csak 49,8-re várták. A közelmúltban a magyar gazdaságnak a néhány hónappal korábbinál jobb kilátásairól számoltak be a Raiffeisen elemzői is.
Mint a Reuters rámutat, a kvótapiaci képet bonyolítja az a tavaly megfogalmazott, REpowerEU nevű terv, amely szerint a következő években több kibocsátási kvótát kell eladni állami aukciókon, hogy összegyűljön 20 milliárd euró, amiből az orosz fosszilis tüzelőanyagok használatáról való átállást lehetne finanszírozni. A tervet még az uniós tagállamoknak és az Európai Parlamentnek is hivatalosan jóvá kell hagynia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.