Az áramárak görbéjének legújabb íve látványos, talán még szép is, a tartalma azonban elképeszti a magyarországi villamosenergia-kereskedőket. A zsinóráram – a HUPX magyar áramtőzsde legfontosabb terméke – árának vasárnapi kanyargásai ugyanis azt közölték: ebből ma a termelőknek nem lesz pénz.
Az történt, hogy miközben október 13-ra a zsinóráram megawattóránkénti ára még 13 euró volt, a másnapi, október 14-i jegyzés már 101 euró lett, vagyis 310 százalékot ugrott. Még nagyobb, 378 százalékos volt a különbség a másnapi csúcsárhoz képest. „Ezt az ármozgást egy kistermelő nem tudja elviselni, és a normális piac is csak nehezen” – mondta a Világgazdaságnak Balogh József energiapiaci szakértő, aki a véleményét a konkrét, aznapi árak felsorolásával támasztotta alá. Eszerint vasárnap az
Vagyis a kereskedők és a termelők 16 órán át egyáltalán nem kaptak pénzt az áramért, amelynek csak akkor indult meg felfelé az ára, amikor a nap már lement. Akkor azonban a kisebb naperőmű-tulajdonosok már nem remélhettek egy fillért sem, csak a nagyobbak, akik exportálni tudtak Ukrajnába.
A kereskedők szeretnek nevet adni a speciális rajzolatú árgörbéknek. A fentihez kissé hasonlót, de kevésbé kilengőt az alakja miatt kacsagörbének nevezik, míg a nagy árzuhanást és visszadrágulást leírót szakadéknak (külföldön California Canyonnak). A mostani neve csikóhal lett, ez a mutatja a legkárosabb folyamatokat. A fő probléma az Balogh József szerint, hogy a „megújuló termelés” (RES) Magyarországon lényegében csak a napenergiát jelentik. Pedig szükség lenne szélerőművekre, mellettük pedig sok, nem időjárásfüggő megújulóra.
Egyelőre azonban naperőmű-nagyhatalom vagyunk, az Energiaügyi Minisztérium (EM) épp ma tette közzé a friss adatokat a Napenergia Plusz Program kapcsán. Már több mint 283 ezer háztartási méretű naperőmű üzemel Magyarországon, és míg a stratégiai előrejelzések a következő évtized elejére számoltak 6000 megawattnyi napelemes kapacitás kiépülésével Magyarországon, az ipari termelőkkel együtt az idén október elejére ennél már 7218 megawattnál járt az ország.
Valamikor persze lesznek új szélerőművek és a szakértők által hiányolt más megújulók is, a tervek ismertek. Csakhogy a megvalósulásukig még évek telnek.
Mindez a mostaninál kiegyensúlyozottabb hazai energiamixet ígér.
Igaz, ettől a kis naperőművek áramára továbbra sem lesz szükség azokban az órákban, amikor a keresletet jóval meghaladó mennyiségű áramot kínálnak.
A megoldást számukra (és a háztáji napelemesek számára is) az lehet, ha az úgynevezett aggregátori rendszerbe belépve közösen találnak vevőt az áramukra, akár külföldön, akár egy elektromosautó-töltő hálózatnál, akár egy energiatároló-rendszerrel együttműködve.
A megújuló energiaforrások kiépítésében az elégtelen hálózatfejlesztés kockázatot jelent a villamosenergia-ellátás biztonságára, korlátozza a tiszta átállás ütemét és növeli a költségeket – erről Steiner Attila, az EM energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára beszélt az uniós elnökség keretében az áramhálózatok fejlesztéséről hétfőn tartott konferencián.
Ugyanakkor jelezte, hogy a hálózati projektek hosszú átfutási ideje késleltetheti a szükséges frissítéseket, és a hálózati csatlakozás sok helyen szűk keresztmetszetet jelenthet.
Iparági becslések szerint meg kell duplázni a beruházásokat – többek között az intelligens mérőórák és a digitalizáció terén –, hogy lépést lehessen tartani a villamosenergia-fogyasztás duplázódásával, ami mostantól 2050-ig évi 67 milliárd eurós beruházási igényt jelent. Steiner Attila rámutatott, hogy a határokon átnyúló infrastruktúrához a fejlesztéseket és a beruházásokat a határokon belül is végre kell hajtani.
Az államtitkár által említett fejlesztésekről egyébként folyamatosan érkeznek hazai hírek, íme az utolsó három:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.