Az elmúlt 10 év legnagyobb integrált vészhelyzeti gyakorlatát (ECE) tartották az északi sarkkörön túl működő, oroszországi atomerőműben. Az eseményt megfigyelte a Roszenergoatom vezetői mellett Alekszandr Kurenkov, az Orosz Föderáció polgári védelmi, vészhelyzeti és katasztrófa-elhárítási minisztere. A Vészhelyzetek Minisztériuma atomtudósainak és mentőinek gyakorlatait most először szinkronizálták az orosz állami Roszatom lapja szerint.
A helyszín a Kola-félszigeten működő atomerőmű volt. A gyakorlat lényege az, hogy szimulálták egy Richter-skála szerinti 6-os erejű földrengés hatásait. Arra voltak kíváncsiak, hogy a fukusimai atombaleset után rendszeresített berendezések, mindenekelőtt a mobil dízelgenerátorok képesek-e tervezési alapon túli baleset esetén is betölteni a szerepüket és biztosítani a hálózati betáplálás nélkül maradt blokkok működését. Miután a mobil dízeleknek automatikusan el kell indulniuk az árambetáplálás teljes de akár részleges kiesése esetén is, valóságközeli helyzetet idéztek elő. Ehhez azonban nem kell feltétlenül a blokkokat leállítani, azaz elállítható olyan szimulált helyzet, ami úgy fest, mintha leállt volna. A műszaki részleteket persze ennél sokkal bonyolultabbak, szigorú algoritmust követ egy ilyen gyakorlat is.
A teszt során azt feltételezték, hogy a földrengés miatt megsemmisült az atomerőmű közelében
A külső áramellátás megszakadása miatt a Kolai Atomerőmű mind a négy blokkját leállították a vészautomatizálással.
Emellett a szimulátor egy balesetet szimulált az egyik blokkon a primer kör megsérülésével és hűtőfolyadék szivárgásával, amit sugárzás követett a blokk helyiségeibe és a légkörbe. Mindehhez nemcsak a baleset következményeinek elhárítására irányuló azonnali intézkedésekre volt szükség, hanem a személyzet és a lakosság védelmére is.
„A Kolai Atomerőműre választott gyakorlati forgatókönyv teljesen indokolt” – jegyezte meg Valerij Besszonov, a Roszenergoatom Atomerőmű-műveletekért felelős konszern első vezérigazgató-helyettese. Elmondta, hogy a fukusimai események után szigorították a biztonsági intézkedéseket az atomerőművekben.
A fukusimai atomerőműben történt baleset egyik fő problémája a vízzel elárasztott dízelgenerátorok miatti teljes áramkimaradás volt.
Ezt a tapasztalatot figyelembe véve a konszern minden állomásán további dízelgenerátorokat és szivattyúkat szereltek fel, hogy a leállított blokkokat a külső tápellátás teljes kikapcsolása esetén is lehessen hűteni. Kijelentette: mindig is csodálta azt a berendezésparkot, amely a tervezési alapon túli baleseteket is kiküszöböli a Kolai Atomerőműben.
A gyakorlaton a Kolai Atomerőmű igazgatója, Vaszilij Omelcsuk irányította a katasztrófavédelmet és vezette a parancsnokságot, amely az állomás védett irányítóközpontjában dolgozott. A gyakorlaton majdnem 1100-an vettek részt, és 90 speciális berendezést vizsgáltak.
A blokkvezérlő-pult teljes körű szimulátorán a kezelőszemélyzet gyakorolta a feltételes veszélyhelyzet kezelésére, helyi figyelmeztető rendszer elindítására, lakossági veszélyhelyzeti tájékoztatásra és más, szükséges lépésekre vonatkozó előírásokat. Be kellett tartani a szabályozásra adott időkeretet, ezalatt üzembe kellett helyezni a mobil dízelgenerátor és a szivattyúkat az erőművek autonóm áramellátásának és hűtővízellátásának biztosítására, illetve az atomerőmű személyzetének védelmére. Ki kellett dolgozni az esemény evakuálási intézkedéseit is.
A második napon több ponton folytatódott a gyakorlat. A Kolai Atomerőmű védelmét biztosító 6. számú tűzoltó egység bemutatta a különféle tüzek oltását és a sérülteknek történő segítségnyújtást olyan helyzetet feltételezve, amikor fokozott radioaktív sugárzásnak vannak kitéve. Egy speciálisan kijelölt helyen gyakorolták a berendezések és az üzem személyzetének fertőtlenítését. Kiürítési központok rendeztek be Poljarnije Zori városában. (A várost 1968-tól a Kolai Atomerőmű építésén dolgozók számára építették.)
Alekszandr Kurenkov, az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma vezetője szerint a gyakorlat során végzett munka magas szintű felkészültséget mutat az esetleges veszélyhelyzetekre, mindazonáltal az eredmények elemzése után módosítani kell a polgári védelmi terveket.
A gyakorlatok alatt a kolai atomblokkok a megszokott módon üzemeltek, a működésükbe nem avatkoztak be. Az atomerőművekben rendszeresen történnek ilyen vészhelyzeti intézkedések, ez az atomerőművek biztonságának javítása érdekében. A Paksi Atomerőmű földrengésbiztonságára kitér a társaság kiadványa. A fukusimai baleset után a Paksi Atomerőműben elvégzett biztonsági intézkedésekről és az azok hatékonyságát ellenőrző, úgynevezett stresszteszt eredményéről az Országos Atomenergia Hivatal tett közzé összefoglalót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.