Az európai földgázárak zuhantak azokra a hírekre, miszerint az európai vevők közel állnak a kereskedelmi megállapodások megkötéséhez Azerbajdzsánnal a kontinensre történő gázszállítás fenntartása érdekében. Az Oroszország és Ukrajna közötti tranzitmegállapodás ugyanis az év végén lejár.
A decemberi határidős benchmark határidős jegyzések 1,9 százalékkal csökkentek csütörtökön a korábbi 8,1 százalékos zuhanás után. A hét elején az első hónap szerződése elérte az idei legmagasabb szintet.
A magyarországi és a szlovákiai cégek közel állnak ahhoz, hogy szerződést írjanak alá évi 12-14 milliárd köbméter gázra Azerbajdzsánból – közölte a Bloomberg News. Ugyanazt a vezetékhálózatot használnák, amely most az orosz gázt Ukrajnán keresztül az Európai Unióba szállítja. Az üzletet még véglegesíteni kell.
Az európai gázpiac hullámzott az elmúlt hónapokban, részben az Ukrajnán keresztüli ellátás leállításával kapcsolatos aggodalmak miatt. Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve azonban azt mondta, hogy az energiabiztonság nem kerül veszélybe a tranzitmegállapodás lejárta után.
Szlovákia és Ausztria azon európai országok közé tartozik, amelyek továbbra is csővezetéken importálnak orosz szállítmányokat.
A gázkereskedők más tényezőket is mérlegelnek, például az időjárás-előrejelzést és a cseppfolyósított földgáz téli elérhetőségét.
A decemberi határidős jegyzések 40,59 eurót értek el megawattóránként.
A szerződéshez Azerbajdzsán és Oroszország között úgynevezett cseremegállapodást kellene kötni, mivel Azerbajdzsánnak nincs elegendő exportkapacitása a meglévő készletek pótlására. Az azeri Socar állami energiavállalat szállítana gázt az orosz–ukrán határon lévő Szudzsába.
Azt a magyarországi MVM Zrt. és a szlovák Slovensky Plynarensky Priemysel AS venné át és hozná Európába.
Bármilyen kereskedelmi megállapodáshoz szükség lenne az ukrán hatóságok politikai támogatására, hogy az ország gázhálózat-üzemeltetője le tudja foglalni a kapacitást.
Az ukrán állami energiavállalat, a Naftogaz nem nyilatkozott azonnal, az ukrán gázszállítórendszer-üzemeltető pedig nem kívánt nyilatkozni. A Socar, az SPP, az MVM nem reagált azonnal a megjegyzéskérésre.
Az osztrák OMV AG közölte, hogy diverzifikálta szállítási szerződéseit, és akkor is tovább tudja szállítani az üzemanyagot ügyfeleinek, ha az oroszországi gázszállítás leáll. Az orosz Gazprom PJSC nem kívánt nyilatkozni.
A háború előtt a Gazprom látta el Európát a gáz több mint egyharmadával, de a régió azóta elmozdult az ellátás diverzifikálása érdekében. Az EU most jobban támaszkodik más forrásokra, köztük
A megállapodás azt jelentené, hogy Ukrajna továbbra is tranzitdíjat fog kapni vezetékhálózatának hasznosításáért, ami az elmúlt években évente mintegy 800 millió dollár volt. Azerbajdzsán számára a megállapodás megerősíti az energiakapcsolatokat Európával. A Kaszpi-tenger országa már a kontinens nyolc országát látja el gázzal egy Törökországon áthaladó vezetéken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.