Az európai földgázárak már harmadik hete csökkennek, mivel a kereskedők körében egyre nő a bizalom, hogy a kontinens elegendő tartalékokkal rendelkezik a téli kereslet kielégítéséhez.
Bár a 2022-es energiaválság óta az ukrajnai háború nem ért véget – sőt, további konfliktusok miatt tovább nőttek a nemzetközi feszültségek –, és az ellátási láncok továbbra is törékenyek, az Európai Unió tagállamai sikeresen felkészültek a télre, csurig töltve a készleteiket, amelyek elengedhetetlenek lesznek a hideg elleni védekezésben.
A holland TTF határidős jegyzések pénteken váratlanul 3,46 százalékkal 34,23 euróra emelkedtek megawattóránként 10 órakor Amszterdamban.
A pénteki minimális emelkedés ellenére azonban a földgázárak heti szinten továbbra is 4 százalékos csökkenést mutatnak, jelezve, hogy a piac is bízik az európai tárolókban.
Az árfolyamot az is kordában tartotta, hogy a Bloomberg értesülései szerint Kijev tárgyalásokat folytat az azeri gáz Európába történő szállításáról, kikerülve a hamarosan lejáró, Moszkvával kötött tranzitmegállapodás következményeit.
Sok uniós tagállam, köztük Magyarország, eddig Ukrajnán keresztül kapta az orosz gázt, s bár a tranzitmegállapodás jelenlegi formájában való megszűnése hosszú távon jelentős kimaradásokat vezethet, a régió készletei tele vannak, az alternatív beszerzési útvonalakról pedig futólépésben folynak a tárgylások.
Európa kemény versenyben áll Ázsiával a cseppfolyósított földgázszállítmányokért, ám a kontinens takarékossági és klímavédelmi intézkedései megtették hatásukat: az EU-nak idén télen már csak a globális rugalmas LNG-ellátás 54 százalékát kell magához vonzania, szemben a tavalyi 56 százalékkal.
Egy rendkívül hideg tél esetén Északnyugat-Európa készletei valószínűleg teljesen ki fognak merülni, ám a blokkon belüli energiamegosztás segítségével senki sem fog fűtés nélkül maradni
– állította Lujia Cao, a Bloomberg elemzője egy jelentésében.
Átlagos hőmérséklet mellett Európa a tél végén még mindig 40 százalékkal telített tárolókkal fog rendelkezni, ami az ötéves átlag felett van.
A Magyar Földgáztároló Zrt. a névleges mennyiségnél az idén is kicsit több gázt spájzolhat be. A gáztárolók gázára nemcsak a hazai, hanem részben a szerbiai lakosság téli ellátása miatt van szükség, de az export- és a tranzitigények is úgy elégíthetők ki megnyugtatóan, ha közben kellő nagyságú hazai célú készleten ülünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.