BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befutott egy fontos döntés a lakossági rezsiről

Jövőre sem emelkedhetnek sem a lakosság, sem a más felhasználó által fizetett rendszerhasználati díjak. A döntés újabb támasza a rezsicsökkentés megvédésének.

Nem emelkedhetnek a lakossági fogyasztók által fizetendő rendszerhasználati díjak (rhd) a 2025-ös év során egy új kormányrendelet szerint. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) tehát ezt figyelembe véve kell meghatároznia a lakossági rezsivédett áramáron belül az rhd-t és az energiadíjat, illetve a többi felhasználó számára ennek ismeretében kell meghatároznia a rhd-t és az energiadíjat – írja a változást elsőként észrvetett Portfolio.

rezsi
A rezsi szintje marad / Fotó: Móricz Simon

Jól járnak az átlagfogyasztáson belül maradó rezsifizetők 

A mostani, kilowattóránkénti 36 forint körüli rezsivédett áramár úgy jön ki, hogy egy háztartásnak évi 2523 kilowattóra átlagfogyasztásig

  • 5 forint körüli tételt kell fizetnie energiadíjként,
  • körülbelül 23,4 forint rhd-t,
  • és ezekre rakódva 27 százalékos áfát.

Az éves átlagfogyasztásból kicsúszó fogyasztás esetében az energiadíj 32 forint körüli, erre jön a tehát változatlanul marad 23,4 forintos rendszerhasználati díj és áfa, a végeredmény pedig a 70,1 forintos lakossági piaci ár.

A piaci díjak sem változnak

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján egyúttal megjelentek a villamos energia jövő évi rendszerhasználati díjai. Ezzel a MEKH a hatályos jogszabályoknak megfelelően új, négyéves árszabályozási ciklust indít. Az átláthatóság érdekében – mint írja – ezentúl külön rendelet rögzíti

  • a rendszerhasználati díjak 
  • és a külön díjak alkalmazási szabályait,
  • valamint a csatlakozási díjakról szóló rendelkezéseket.

A MEKH meghatározta a 2025. január 1-jétől alkalmazandó villamos energia rendszerhasználati díjak mértékét is. 

Kiemeli: az új előírások alapján jövőre sem a háztartások, sem a nem lakossági fogyasztók rendszerhasználati terhei nem növekednek. 

A Magyar Közlönyben megjelent, 2025. január 1-jén hatályba lépő MEKH-rendelet egységesíti az átviteli- és az elosztási díjstruktúrát, rögzíti az okosmérővel rendelkező fogyasztók idősoros elszámolásának részleteit, 2027. évi hatálybalépéssel ösztönző szabályozót vezet be a kihasználatlan kapacitások csökkentése érdekében.

Nem kellenek felesleges, új kapacitások

A MEKH álláspontja szerint a tudatosabb rendszerhasználói magatartás a kulcsa annak, hogy

  • felesleges új kapacitások ne jöjjenek létre,
  • a meglévők kihasználtsága növekedjen,
  • ezáltal ne terhelje felesleges többletköltség a tarifamegállapítást.

Mindez hozzájárul a vállalkozások egyedi versenyképességének növeléséhez, egyúttal elősegíti az egész tarifaközösség jólétét is. Az áralkalmazási rendelet ezért rendelkezik úgy, hogy megfelelő felkészülési időt biztosítva, 

2027. január 1-jei hatálybalépéssel, a megigényelt új kapacitások rendeletben meghatározott százalékát ténylegesen is le kell kötni a megjelölt időszakban.

Egy minimális teljesítménydíj a már meglévő kapacitások tényleges használatától függetlenül is fizetendő 2027-től, főként a nagy- és középfeszültségen vételezők részéről arra tekintettel, hogy az elosztóknak folyamatosan biztosítaniuk kell a rendszerhasználat műszaki feltételeit.

Az okosmérővel rendelkező felhasználók idősoros elszámolására már létrehozott új rendszerhasználati díjkategória is hatályba lép. Szabályozási alapfeltételként így megteremtődik annak lehetősége, hogy a későbbiekben akár a különböző napszakokra eltérő összegű rendszerhasználati díjakat lehessen megállapítani. Hosszabb távon így lesznek ösztönözhetők a tudatos felhasználók arra, hogy tervezhető fogyasztásukat a bőségesebb árampiaci kínálattal jellemezhető órákra ütemezzék, ezzel költséget takarítva meg a maguk és a villamosenergia-rendszer egésze számára is.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.