Élénk viták után végül jóváhagyta az észak-olaszországi Padova város önkormányzata, hogy Elena Cornaro Piscopiának, az első nőnek, aki doktori címet szerzett a világon, szobrot állítsanak a város főterén, ahol csak neves férfiak szobrai állnak.
A nemesi származású velencei filozófus 1678-ban szerzett doktori címet a Padovai Egyetemen. Neki azonban nem állítottak szobrot a Prato della Valle téren – Európa egyik legnagyobb közterén –, ahol olyan jeles történelmi személyiségek kaptak emlékművet, akik vagy a városból származnak, vagy kapcsolatban álltak vele – idézi fel a távirati iroda.
Az ellipszis alakú teret eredetileg 88 szobor díszítette, amelyek egytől egyig híres férfiaknak, köztük Galileo Galilei csillagásznak, Antonio Canova szobrásznak és több pápának állítanak emléket. A velencei dózséknak emelt tíz szobrot Napóleon hadserege megsemmisítette, miután elfoglalta a Velencei Köztársaságot. Ezek közül nyolcat később obeliszkekkel helyettesítettek, míg két talapzat üresen maradt.
Bár a Padovai Egyetemen felállítottak egy szobrot Piscopia tiszteletére, Anna Piva helybéli nőjogi aktivista kezdeményezésére két balközép városi tanácsos javasolta, hogy a Prato della Valle egyik üres talapzatán legyen a szobra. Az előterjesztés azután született, hogy egy országos felmérésből kiderült: az ország közterületein felállított, olasz személyiségeket ábrázoló szobrok közül mindössze 148-at szenteltek nőknek.
A javaslat azonban vitát váltott ki, az ellenzők úgy vélték, Piscopia szobra „nem illeszkedne a tér történelméhez”.
Carlo Fumian, a Padovai Egyetem történészprofesszora szerint „drága és bizarr az ötlet, amely divatos ugyan, de kulturálisan nem következetes”.
„A műemlékek mozgatása, mintha legók lennének, veszélyes és értelmetlen játék”. Davide Tramarin művészettörténész szerint a két üres talapzatnak úgy is kellene maradnia, mivel a Napóleon csapatai által okozott pusztítást jelképezik.
Elena Cornaro Piscopia után szóba kerülhet, hogy szobrot kapjon a padovai főtéren Elisabetta Benato Beltrami (1812–1888) festő és Gualberta Alaide Beccari (1842–1906) írónő is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.