Az Ázsia Olimpiai Tanácsa (OCA) bejelentette, hogy Szaúd-Arábiának ítélte oda a 2029-es Ázsiai Téli Játékok megrendezését – írta meg a Yahoo News. A sivatagi ország az eseményt a saját területén fogja megvalósítani, a játékoknak pedig egy olyan település ad majd otthont, amely egyelőre nem is létezik.
A The Wall Street Journal arról írt, hogy a NEOM projektben felépülő város terveit először 2017-ben mutatták be.
A település 170 kilométer hosszan terül majd el Szaúd-Arábia északnyugati részén.
A várost úgy építik meg, hogy az ország sivatagos és magasabban fekvő részeit is áthidalja. A tervek szerint a lakosság életére nem lesznek hatással olyan külső tényezők, mint például a tengerszint emelkedése. A NEOM-ban rendkívül nagy hangsúlyt kap majd a környezetvédelem. Például autók nem is lesznek a városban, az emberek elsősorban a város alatt húzódó, metróhoz hasonló járműveken utazhatnak majd. Ezek a szerelvények a tervek szerint körülbelül 20 perc alatt érnek majd el a NEOM egyik végpontjából a másikba.
A NEOM a tervek szerint tíz régiót foglal majd magába.
Ezek egyike és talán legfontosabb térsége a két hatalmas, párhuzamosan húzódó felhőkarcoló közé tervezett The Line, azaz Vonal település lesz.
Nem kegyelmez az olajkartell: visszafogják a kitermelést, kilőtt az olaj áraTöbb mint 3 százalékkal drágult az olaj az ázsiai piacokon a hírre, hogy az OPEC+ a kitermelés legnagyobb mértékű csökkentésére készül 2020 óta. |
Az első számítások szerint
nagyjából 9 millió lakos befogadására lesz képes a Vonal.
A városrészt két felhőkarcoló határolja majd, amelyek 75 kilométer hosszan futnak párhuzamosan egymás mellett. A két felhőkarcolót Mirror Line névre keresztelték el, 487 méter magasak lesznek, és számos ponton áthidaló elemekkel kötik majd össze őket. Összehasonlításul: a New York-i Empire State Building 443 méter magas.
A The Line minden olyan létesítménnyel fel lesz szerelve, amely egy hagyományos nagyvárosban megtalálható. Lesznek benne bevásárlóközpontok, színházak, éttermek, és még egy stadion is a sportrendezvényeknek.
A NEOM-ot Szaúd-Arábia 500 milliárd dollárból tervezi felépíteni.
Az OCA keddi közleményéből kiderült, hogy a 2029-es Ázsiai Téli Játékokat is a NEOM-ban rendezik majd. A tervezők közölték, hogy a településbe beépítenek egy egész évben üzemelő téli sportkomplexumot, a versenyek is itt lesznek megtartva.
Szaúd-Arábia hamarosan a téli sportok játszóterévé válik
– olvasható az Ázsia Olimpiai Tanács phnompeni közgyűléséről szóló közleményében. A jelentésből kiderül, hogy a szaúdi szervezési jogot a testület egyhangúlag hagyta jóvá. Azt is kiemelték, hogy a NEOM projekt keretében épülő város lesz az első nyugat-ázsiai település, amely otthont ad a téli sportrendezvénynek. A versenyt Trojenában, a NEOM hegyvidéki részén valósítják meg. Ezen a területen télen a hőmérők higanyszála nulla Celsius-fok alá süllyed, és általában véve a hőmérséklet 10 fokkal alacsonyabb egész évben, mint a régió többi részén.
A NEOM projekt ígéretei szerint 2026-ban fogják befejezni Trojena falu felépítését. Trojena az Akabai-öböltől nagyjából 50 kilométerre lesz, a szárazföld belseje felé. Ez Szaúd-Arábia egyik kifejezetten csapadékmentes övezete. A tervek szerint Trojena egész évben téli sportok színhelye lesz. Építenek majd bele mesterséges édesvizű tavat, faházakat, kúriákat és luxusszállodákat is.
Mohamed bin Szalman koronaherceg, a NEOM igazgatóságának elnöke kijelentette, hogy
újradefiniálják a téli turizmust a világ számára.
Ígéretei szerint a települést a zöldgazdaság és a környezetvédelem elveinek figyelembevételével építik fel, különös figyelmet szentelnek majd a környezet megőrzésének és a közösség életminőségének javításának. Fontos hozzátenni, hogy Trojena egy természetvédelmi terület közepén terül el, de a fejlesztők szerint igyekeznek a munkálatok során megóvni az élővilágot.
Trojena tervei között szerepel a Vault, azaz Széf, ami egy úgynevezett függőleges falu lesz. Philip Gullett, a Trojena ügyvezető igazgatója egy interjúban elmondta, hogy a Vault hasonlít a The Line-ra abban a tekintetben, hogy mind a két település minimalizálja a területhasználatot, miközben maximalizálhatja a kihasználhatóságot.
Szaúd-Arábia terveit rengeteg mérnök és közgazdász kifogásolta, azt állítják, hogy a NEOM projekt keretében tervezett létesítmények és települések kivitelezéséhez minimum ötven évre lenne szükség. Ehhez képest a szaúdiak már 2030 előtt fel akarják húzni a NEOM egyes részeit – erről a Daily Mail írt.
Az országot rengeteg kritika érte az elmúlt években azzal kapcsolatban, hogy minél több sportrendezvény szervezési jogát igyekeznek megszerezni.
A kritikusok szerint Szaúd-Arábia „sportmosást” hajt végre,
ami azt jelenti, hogy látványos és nagy horderejű sportrendezvények megszervezésével és lebonyolításával akarja javítani a nemzetközi imázsát, és közben el akarja elterelni a világ figyelmét az emberijog-sértéseikről.
Augusztus 20-án a szaúdi Dzsiddában rendezték meg az Anthony Joshua és Olekszandr Uszik nehézsúlyú bokszmeccset is.
Hazatért az oroszoktól visszafoglalt otthonába az ukrán ökölvívó világbajnokUkrajnai otthonából posztolt képet a címvédő nehézsúlyú ökölvívó, Olekszandr Uszik. A sportoló augusztus 20-án mérkőzött meg Anthony Joshua brit bokszolóval Szaúd-Arábiában. Uszik és felesége Ukrajnában a hírhedtté vált Bucsától nem messze lévő Vorzel településen él. Még áprilisban a felesége, Jekatyerina Uszik arról posztolt a közösségi médiában, hogy az oroszok betörtek az otthonukba, és feldúlták a házat. |
Emellett Szaúd-Arábia finanszírozta a LIV Golf Ligát, valamint a Forma–1-es nagydíjat, és Spanyol Szuperkupát is rendeztek már az országban. A szaúd-arábiai állami befektetési alap 80 százalékos részesedéssel bír az angol Newcastle United focicsapatban, miközben Görögországgal és Egyiptommal is közös pályázatot terveznek beadni a 2030-as labdarúgó-világbajnokságra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.