BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Autóban akartak radioaktív anyagot csempészni Horvátországba

Három horvát állampolgárt vettek őrizetbe Szerbiában a határon, miután az ellenőrzés közben radioaktív anyagot találtak az autójukban.

Radioaktív anyagot csempésző három horvát állampolgárt kapcsoltak le a határ szerb oldalán, mikor át akartak lépni Horvátországba. Az ellenőrzés közben a szkennerek magas értékű sugárzást mutattak ki az autójukon. A szerb határőrök azonnal őrizetbe vették a csempészeket.

villámhárító
Fotó: Shutterstock

A sugárzó tárgyat egy Audiban találták, a pótkerék belsejébe rejtve.

A három gyanúsított kihallgatása még zajlik. A csempészeket szombat este a bezdáni határátkelőnél kapcsolták le, Zombor város közelében este fél kilenckor – írta meg a BBC.

Arról nem közöltek információt, hogy mekkora mennyiségű sugárzó anyagot találtak, illetve, hogy ennek milyen hatásai lehetnek. A helyi sajtó azt írta, hogy a határátkelő dolgozóinak meg kellett szabadulniuk a ruházatuktól az eset után, és orvosi ellenőrzésen estek át.

A sugárzó tárgy egy radioaktív villámhárító volt. 

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szerint az elmúlt néhány évtizedben több százezer radioaktív villámhárítót telepítettek világszerte abban a reményben, hogy ezek a sugárzó eszközök hatékonyabban terelik el a villámokat.

A Kreml szerint radioaktív anyagokat csempészhetnek a gabona között az ukránok

Az orosz külügyminisztérium attól tart, hogy Ukrajna arra használja a gabonamegállapodást, hogy radioaktív anyagokat csempésszen az országba az odesszai kikötőn keresztül. Moszkva szerint Zelenszkij provokációra készül, hogy eszkalálhassa a háborút. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zaharova arról beszélt, hogy Kijev célja a radioaktív anyagokkal, hogy egy nukleáris támadás elkövetésével vádolja meg Moszkvát.

Egy tavalyi jelentésében a NAÜ kijelentette, hogy nincs meggyőző tudományos bizonyíték arra, hogy a sugárkezelt villámhárítók valóban segítenek a villámok elleni védelemben. 

A legtöbb országban már tilos az ilyen villámhárítók gyártása, 

illetve vannak olyan helyek is, ahol előírták az ilyen sugárzó eszközök leszerelését. A szombaton talált villámhárítót a hírek szerint a szerbiai Vinca nukleáris kutatóintézet szakértői helyezték biztonságos helyre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.