Több mint negyven európai vezető – köztük Orbán Viktor miniszterelnök – találkozik csütörtökön a brit Blenheim-kastélyban, ahol nem mellesleg Winston Churchill korábbi brit kormányfő is meglátta a napvilágot. A palota ad otthont az Európai Politikai Közösség találkozójának, amelyről a magyar kormányfő is elmondta, hogy fő témája az orosz–ukrán háború és a migráció. A kastély már korábban is több rangos politikai és üzleti rendezvény helyszíne volt, de már tartottak divatbemutatót is, valamint számos film forgott itt, mint például a Harry Potter és a Főnix Rendje.
Az Egyesült Királyság tele van olyan kastélyokkal, melyek már nem nemesi házak családtagjainak otthonaként működnek, hanem inkább rendezvényhelyszénként, múzeumként vagy koncertteremként. A Blenheim-kastély is ezeket a szerepeket tölti be, de fontos megemlíteni, hogy a mai napig Marlborough hercegének lakóhelyeként is szolgál. A kastélyt 1987-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.
A Blenheim-kastély évszázadokon át a Churchill család birtokában volt, a híres volt miniszterelnök is itt született.
A kastély tehát otthonként, múzeumként és kulturális helyszínként is működik, ahol a privát rendezvényeken kívül ingyenes programokat is szerveznek, valamint a hatalmas kert egy része és a kastély maga is megtekinthető.
A kastélyban már számos celeb megfordult, legyen akár színész vagy politikai személyiség. Az egyik legnagyobb közfelháborodást nem meglepő módon Donald Trump 2018-as látogatása váltotta ki, aki jelenleg is küzd az Egyesült Államok elnöki posztjáért. Az akkori amerikai elnök egy állami vacsorán vett részt a Blenheimben, ami az első nagy-britanniai látogatása volt a 2016-os választási győzelme óta.
Theresa May akkori brit miniszterelnök hatalmas fogadást rendezett Trump tiszteletére,
még a skót királyi ezred dudásai is felvonultak az amerikai elnök tiszteletére. A vacsorán rangos politikai és üzleti személyek hallgatták Trump beszédét, az egyetlen hiányzó maga II. Erzsébet brit királynő volt. Nyitóbeszédében Trump kiemelte, mennyire lenyűgözte a kasrély.
A kastély esküvői helyszínként is működik. Általában privát szertartásokat és lagzikat szoktak tartani a birtokon, volt már példa arra is, hogy hírességek keltek egybe a palota falai között. Az Egyesült Királyságban népszerű énekesnő és műsorvezető Rochelle Humes 2012-ben itt házasodott össze férjével, Marvis Humesszal:
tizenkét évvel ezelőtt a Narancsház Étterem bérlése hétközben 6550 font (3 millió forint), hétvégén pedig 10 ezer font (4,5 millió forint) volt.
Elmondható, hogy a műsorvezető és újdonsült férje megadta a módját az egybekelésnek.
Mint már említettük, a kastély nemcsak kulturális helyszínként szolgál, hanem számos divatbemutatót is tartottak már. Az egyik leghíresebb a 2016-os Dior-bemutató volt, amelynek történelme is van: 1958-ban a fiatal Yves-Saint Laurent itt mutatta be Dior kollekcióját, előtte pedig,
1954-ben maga Christian Dior hozta el ritkaságszámba menő bemutatóját a Blenheimbe.
A kézzel festett, vadászatot ábrázoló kifutón az angol vidék és a párizsi couture stílus volt a téma. A 19. századi lovas jeleneteket kabátokba kötötték, és angol vidéki virágokkal ötvözték. A koronaékszer-szintű díszítéseket a márka ikonikus Bar kabátjával keverték.
Számos híres filmet forgattak már a Blenheim-kastélyban, közülük talán a Harry Potter és a Főnix Rendje a leghíresebb, de az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag és Kenneth Branagh Hamletje is itt forgott, valamint két Hamupipőke-film is.
A Blenheim szerint több helyszínt is a filmesek rendelkezésére bocsátanak, ezek közül pedig maga a kastély belső terei és a parkok a legnépszerűbbek.
A kastély weboldalán megtalálhatók alaprajzok is, melyek segítenek a filmeseknek eldönteni, hogy alkalmas-e a helyszín vagy sem.
A Blenheim szinte mindennek képes otthont adni, már ha persze meg tudják fizetni az árait. A kastély oldala szerint egy átlagos angol teadélután menüje 34 fontba (16 ezer forint) kerül, a Narancsház Étterem étlapján pedig 8 fonttól (3400 forint) 29 (13 400 forint) fontig találhatók ételek – ez az étterem mondható a legolcsóbbnak a kastélyban. A Blenheim szállodaként is működik, és a szobáktól kezdve a privát faházakig minden megtalálható, ezek ára pedig éjszakánként 200 fonttól (93 000 forint) 500 fontig (232 000 forint) terjed.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.