BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A németek már a háborúra készülnek

Öt évet adott a német védelmi miniszter a Bundeswehrnek a háborús felkészülésre. Ráadásul a sorozásról is beszélt, amelyet épp ő vett le a napirendről nemrégiben.

Meglepő kijelentést tett Boris Pistorius német védelmi miniszter. Az orosz fenyegetés közepette igyekszik megerősíteni a Bundeswehr felkészültségét, és felszólította a német katonákat, hogy 2029-ig készüljenek fel a háborúra – írja egy orosz internetes portál a német Focusra hivatkozva.

német védelmi miniszter
A sorozás új formáját javasolja a német védelmi miniszter / Fotó: AFP

A védelmi miniszter szerint a háborús készülődés magában foglalja a pénzügyek, a felszerelés és a személyzet biztosítását. Azt javasolja, hogy vezessék be a sorozás új formáját, amelyet hadkötelezettségként értelmezett. Mint ismeretes, 2011-ben Németországban felfüggesztették a sorozást. Ám nagy közfigyelem övezi ezt az érzékeny témát Németországban is.

Az orosz portál emlékeztet, hogy Pistorius korábban visszautasította a német katonák ukrajnai bevetését.

Míg Olaf Scholz német kancellár a berlini Nemzetközi Repülési és Űrhajózási Kiállítás (ILA) megnyitóján azt mondta: 

A szövetségi kormány nagy érdeklődést mutat egy erős repülőgépipar iránt Németországban és Európában.

A kancellár azt is említette, hogy további 20 Eurofightert rendelnek ebben a törvényhozási időszakban a folyamatban lévő beszerzés (38 repülőgép) mellett. 

Nemrégiben levették a napirendről a sorozást a németek 

Pistorius mostani megszólalása azért is érdekes, mert nemrégiben vette le a napirendről a kötelező sorkatonaság ügyét, kiváltva a sorozáspárti kereszténydemokraták és keresztényszocialisták bírálatát. A pártok közti és a szociáldemokrácián belüli vitákban a megosztó sorozás szó gyakran fel sem merült, a berlini politikai csatározások középpontjában a Bundeswehr létszámgondjai álltak. És egyelőre a tartalékos honvédők gyorstalpalós kiképzése helyett a professzionális katonaság ösztönzőrendszerét fejlesztik, hogy vonzóbbá tegyék a hivatásos katonai pályát, így töltve fel a német hadsereg létszámát. Egyébként a sorozás visszaállítása esetén Pitorius a svéd modellt követné, mert szerinte az felel meg Németország igényeinek.

Kötelező sorkatonai szolgálat az Európai Unióban
A 27 országból álló tömbben kilenc országban van kötelező sorozás

Az Európai Unióban jelenleg kilenc országban van kötelező sorozáson alapuló, néphadsereg-típusú katonaság. Ami azt jelenti, hogy a 27 országból álló tömb nagyjából a világátlagot hozza, mivel globálisan is csak minden harmadik országban soroznak. És nagyjából tucatnyi országban a nőket is besorozzák. Ezen országok egyike Svédország, egyúttal az egyetlen az EU-ban, ahol a nők is szolgálnak.

Európában az is színezi a képet, hogy az uniós csapat jobbára a NATO katonai szövetségnek is tagja, így joggal számíthat az észak-atlanti védernyőre. A semleges Ausztria az egyik kakukktojás, illetve a közelmúltig semleges Finnország és Svédország is friss NATO-tag. A finnek és a svédek esetében nagy hagyománya van a közös teherviselésen alapuló hadseregszervezésnek. A balti államok esetében az erős posztszovjet tömeghadsereg hagyományáról sem szabad elfeledkezni, továbbá a Moszkva-pszichózis is munkál a térségben. Ciprus máig egy görög–török félbevágott ország, furcsa lenne, ha nem tartanák fontosnak minden hadra fogható ember kiképzését. Ez a szunnyadó konfliktus a görögországi katonai éberséget sem hagyja nyugodni. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.