Egyre szűkül a hibahatár: amíg tavaly a lehetséges 500-ból 478 pont kellett ahhoz, hogy a legmenőbb szakra bejusson egy jelentkező, idén már 480. Általánosságban sem volt könnyű idén felvételizni, és még a sikeres próbálkozókra is várhatnak további kihívások, például az albérletkeresés.
Mindenesetre a mai nap az izgulásról, jobb esetben az örömujjongásról és a buliról, rosszabban a szomorkodásról és utána a buliról szól, hiszen az ország számos pontján tartanak Pont ott partikat.
A lényeg viszont mégiscsak a ponthatárhirdetés, amely szerint a legmagasabb pontszámok az alábbi intézményekhez és szakokhoz kellettek:
Tavaly a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakának angol nyelvű oktatása vitte el a pálmát, oda a maximális 500-ból 478 kellett a bekerüléshez, idén még ennél is több, 480.
2022-ben ugyanitt és csak egyetlen ponttal kevesebb, 477 szükségeltetett a nemzetközi tanulmányok magyar nyelvű oktatásához, de most az ELTE jogászképzése jött be másodiknak, harmadiknak pedig a BME műszakimenedzser-képzése.
A legnépszerűbb, azaz legtöbb jelentkezőt vonzó szakok top tízes köre sem változott, csak a sorrend némileg.
A három legkedveltebb szak itthon állandó: a gazdálkodás és menedzsment, a kereskedelem és marketing, valamint a pszichológia is tartja a helyét. A jogászképzés, a pénzügy és számvitel, illetve a nemzetközi gazdálkodás csúszott egy-két hellyel lejjebb, ellenkező irányba a kommunikáció és médiatudomány indult, az egészségügyet övező problémák és hangulat tudatában pedig jókora meglepetésre az ápolás és betegellátás már a dobogót ostromolja.
Összességében 126 449-en jelentkeztek idén a felsőoktatásba – még 74 és 75 évesen is jelentkeztek tolmácsolást és germanisztikát tanulni –, ami tavalyhoz képest 34 százalékos emelkedés, továbbá 2011 óta a legmagasabb szám. Ebbe belejátszhatott, hogy már nem mindenhova volt kötelező az emelt szintű érettségi – habár a kelendőbb szakokon nyilván elengedhetetlen maradt –, és amúgy szintén idéntől teljesen elektronikus a jelentkezés. Ennek szellemében a sikeres felvételiről a ma esti sms-értesítés után
az Oktatási Hivatal augusztus 5-ig e-mailben is tudatja a diákokat, plusz a dokumentumok letölthetővé válnak az e-felvételi rendszerben is a „hivatalos iratok” menüpont alatt.
Ha nem jött sms, annak pofonegyszerű oka lehet, ha a hallgatójelölt nem kért ilyenfajta értesítőt, de akkor sem kell pánikolni, ha kért és nem pittyeg a mobil: a mobilhálózatok sem mindig bírják az ilyen megnövekedett terhelést, úgyhogy könnyen előfordulhat, hogy csak órákkal később fut be az üzenet.
Mindenesetre a mostani eredményhirdetéstől számított 8 napon belül a felsőoktatási intézmények is megkeresik az újoncaikat további hasznos információkkal például a beiratkozásról, gólyatáborról és hasonló, már az egyetemi léthez tartozó eseményekről.
Aki most nem járt sikerrel, azaz egyetlen megjelölt szakjára sem vették fel, annak sem kell sokáig bánkódnia, sokkal inkább gyorsan rendeznie a sorokat, és felkészülni a pótfelvételikre.
Itt persze nem elhanyagolható részlet, hogy a fennmaradó helyeket szinte kizárólag önköltséges képzés formájában töltik fel, de ha valaki nem akarja mással tölteni a következő tanévet, annak opció lehet az ilyen pótlás.
Akik viszont bejutottak valamelyik megjelölt szakjukra, ami esetleg más városban található, azok a gólyatábor mellett – amit az ELTE máris meghirdetett – arra is készülhetnek, hogy kollégiumban vagy albérletben szállást találjanak.
A kollégiumba jutáshoz fontos tudni, hogy nem akárki kerülhet be, jobbára szociális alapon rangsorolják a jelentkezőket, illetve előfordul olyan intézmény is, ahol csak az államilag támogatott képzésre járókból lehet kollégista, és számít a család anyagi helyzete, hogy vannak-e testvérek, illetve a lakhelytől mért távolság. Ez a kollégiumi folyamat rendszerint augusztus közepén indul, az albérletekre viszont máris elkezdődik a vadászat.
E tekintetben nem biztató a helyzet, mert a szűk kínálat és növekvő kereslet miatt a piac már a ponthatárhirdetéshez közeledve is pezsgett.
Ráadásul Budapesten a 200 ezer forintos lélektani határ fölé kúsztak az albérletárak. A becslés augusztusra fordulva már 240 ezres – ehhez pedig még jön a szerződéskötéskor elkért, jellemzően két-három havi kaució, valamint a rezsiköltségek.
Vidéken árnyalatnyival jobb a helyzet: ugyan Debrecenben is van már 200 ezres albérlet, ám Sopronban és Szegeden 150, Pécsett 130, Miskolcon 100 ezres árak még a jellemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.