BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Flag,Of,China,On,A,Processor,,Cpu,Central,Processing,Unit eu kína

Visszanyal a fagyi: jöhetnek kínai vállalatok az EU-ba – gyárakat és a technológiát is hozniuk kell

Az új követelmény az akkumulátorokra vonatkozna, de ezt kiterjesztenék más zöldágazatokra is. Az Európai Bizottság javaslata a kínai rendszert idézi, így a piacra vágyó vállalatoknak semmi joguk nem lehet a felháborodásra.

Brüsszel azt tervezi, hogy a tiszta technológiákra vonatkozó szigorúbb kereskedelmi rendszer részeként arra kényszeríti a kínai vállalatokat, hogy uniós támogatásokért cserébe szellemi tulajdont adjanak át európai vállalkozásoknak.

Flag,Of,China,On,A,Processor,,Cpu,Central,Processing,Unit eu kína
Az Európai Bizottság javaslata a kínai rendszert idézi / Fotó: Shutterstock

A Financial Times értesülései szerint az Európai Bizottság új kritériumokat vezetne be, amelyek megkövetelik a kínai vállalkozásoktól, hogy

  • a kontinens piacának eléréséhez helyi gyárakat kell felépíteniük;
  • az általuk használt technológiákat pedig meg kell osztaniuk az európai cégekkel.

A javaslat decemberben lépne életbe, párhuzamosan a Brüsszel által akkumulátorfejlesztésre kiírt egymilliárd eurós pályázattal, amelyhez a kínai gyártók csak ilyen feltételek mellett csatlakozhatnának. Ha a projekt sikeres, akkor ezt más uniós támogatási rendszerekre is kiterjesztenék.

Kínából importált európai rendszer

Bár a tervezett követelmények igazságtalannak tűnhetnek, valójában Kína saját kritériumait visszhangozzák, ahol a piacra belépni vágyó cégeknek meg kell osztaniuk a szellemi tulajdonaikat Pekinggel, azon keresztül pedig az ázsiai vetélytársakkal. Igaz, az európai javaslat jóval lazább lenne, mint a kínai rendszer.

A terv része Európa Kínával szembeni bekeményítésének, amelynek segítségével Brüsszel megpróbál védelmet nyújtani a szigorú környezetvédelmi előírások hatálya alá tartozó helyi vállalatoknak az olcsó és szennyezőbb dömpinggel szemben.

A javaslat emellett Európában is elindítaná Donald Trump frissen megválasztott amerikai elnök Peking-ellenes kereskedelmi stratégiáját. Trump azt tervezi, hogy a keleti exportra 60 százalékos védővámokat vet ki. Ez más piacokra, például az unióba kergetné a kínai cégeket, ami súlyos károkat okozhatna a helyi gyártóknak.

Ha együtt akarunk játszani Trumppal a kereskedelmi kérdésekben, akkor kénytelenek vagyunk az ő példáját követni, mivel így akár elkerülhetjük, hogy Washington ellenünk is vámokat vessen ki 

– kommentálta a javaslatot egy uniós tisztségviselő.

A múlt hónapban az Európai Bizottság megerősítette a kínai elektromos járművekre kivetett, akár 35 százalékos vámokat a meglévő 10 százalékos adón felül. Emellett szigorúbb követelményeket vezetett be a hidrogéntámogatásokat igénylő vállalatokkal szemben, és elrendelte, hogy a hidrogén előállításához használt elektrolízisberendezések alkatrészeinek csak 25 százaléka származhat Kínából.

A lépés azonban az EU gazdaságának gyengeségével kapcsolatos mélyülő aggodalmak közepette történik, ahol egyre sürgetőbb kérdéssé válik, hogy a vállalatok képesek-e teljesíteni az ambiciózus éghajlati célokat anélkül, hogy olcsó importra támaszkodnának.

Vámháború: Peking arra kéri a kínai autógyártókat, hogy állítsák le az európai terjeszkedésüket

Az Európai Unió tagállamai megszavazták a kínai elektromos autókat sújtó vámot, amire válaszul Peking több ágazatot is célba vett. Egy újabb intézkedés, hogy a kínai autógyártók elkerülik az uniót.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.