Folyamatos átalakulásban van az ingatlanpiac, a fővárosban és az agglomerációban évek óta alacsony a kereslet a nagy, több generációnak is alkalmas családi házakra – mondta Bognár Katalin, a GDN Ingatlan – Garden City irodájának vezetője.
Sok száz éven keresztül a hagyományos mezőgazdaságból élő réteg számára természetes volt, hogy szülők, gyerekek, unokatestvérek együtt éljenek és közösen műveljék a földet. A városiasodás és ezzel párhuzamosan zajló polgárosodás azonban új helyzetet, más értékek szerint szerveződő közösségeket alkotott.
Az vált jellemzővé, hogy apa és anya gyermekeikkel él egy fedél alatt, a házasság után külön otthont teremtve.
A magyar társadalom a második világháború után újjáépülő országban már ezen az úton haladt. A telepek és a máig sok helyen előforduló Kádár-kockák megjelenése teljesen átalakított a lakhatást, természetessé tette, hogy a család fogalmát szűken értelmezzük. Egyfajta
köztes megoldás volt az egy fedél alatt, de külön lakásban való élet, azaz a többgenerációs házak megjelenése.
Erre jó példa, hogy a budapesti agglomeráció területén még hat-hét éve is keresettek voltak a nagy alapterületű, többszintes családi házak, amelyek alkalmasak voltak arra, hogy több generáció összeköltözve éljen.
A kocka mára nagyot fordult,
az utóbbi években a 300-400 négyzetméteres családi házakat nehezen lehet eladni, ennek persze egyik oka az is, hogy ezek jelentős része régi, elavult épület, amelyre költeni kell, jellemzően a fűtésrendszer igényel sok munkát és pénzt.
Nem kell sok szerencse hozzá, hogy ezekből a házakból ki lehessen alakítani egy két-három lakásos társasházat, amelyek viszont igen keresettek a piacon. „Ehhez külön mérőórákra van szükség, illetve sok esetben szigetelésre és egyéb felújítási munkákra. Jelenleg a két-három szobás lakásokra van a legnagyobb kereslet, így piacképessé tehető az eladhatatlan ház.
A hitelezésnél sem mindegy, hogy egy házban külön albetétek vannak-e, vagy sem.
Ha igen, akkor a megvásárlásuk, így a finanszírozásuk is két külön ügylet, azaz ha az adott lakás megfelel a feltételeknek, akkor CSOK és támogatott hitel is felvehető rá.
Nehezebb a helyzet, ha nem önálló ingatlanokról van szó, ilyenkor hiába van két lakás, egy ügylet zajlik, amelynek keretében résztulajdont vásárolnak a vevők, és mindenkit be kell vonni a hitelbe, ezért a fiataloknak járó támogatások már nem elérhetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.