A múlt év decemberében a nyers adat szerint 1, naptárhatástól megtisztítva 0,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest a kiskereskedelem forgalmának volumene – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatközléséből.
Mindez lényegében stagnálást jelent és 2022 november óta a legbiztatóbb szám. Még mindig halovány, de mégiscsak örömhírnek számít a jócskán megtépázott magyar kiskereskedelemben. Pláne, ha összevetjük a közelmúlt statisztikáival.
Novemberben ugyanis ugyanez egyaránt 5,4 százalékos mínuszt hozott éves bázison. Reménysugarat jelentett azonban, hogy októberhez képest a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt. Októberben még 6,5 százalékos volt az éves visszaesés, ami pedig különösen aggasztónak számított, hogy a havi idősoros összehasonlítás is lejtmenetet mutatott: októberben szeptemberhez képest 0,3 százalékkal mérséklődött az értékesítés.
Ehhez képest tehát a 0,2 százalékos decemberi éves mínusz úgy is értelmezhető, hogy
végre megállt a visszaesés a hazai kiskereskedelemben.
Annál is inkább, merthogy a havi adat kifejezetten optimizmusra ad okot: novemberről decemberre 1,4 százalékos plusz állt be. Vagyis egymás után már második hónapja történt észrevehető növekedés havi lapon. Ráadásul az 1,4 százalékos növekmény kiugró, hiszen 2022 márciusa óta ez a leglátványosabb havi index.
A KSH szokás szerint részleteiben is ismertette, mi húzódik meg a decemberi mutatók mögött. Ezekben is látszik a pozitív elmozdulás.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1811 milliárd forintot ért el. Novemberben ugyanez 1602 milliárd forint volt, októberben pedig 1589 milliárd.
A múlt év végén az országos kiskereskedelmi forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 14 százaléka pedig az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Azzal, hogy a KSH nyilvánosságra hozta a decemberi adatot, immáron a teljes előző évi kiskereskedelmi adat a rendelkezésünkre áll. Kiderült, hogy 2023-ban az előző évhez képest naptárhatástól megtisztítva
a kiskereskedelmi forgalom volumene 7,9 százalékos bukást produkált.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 19,5 százalékkal zuhant az értékesítés volumene. Hogy ez mekkora seb, azt jót mutatja, hogy 2022-ben 2022-ben összességében (üzemanyag-forgalom nélkül) 2 százalékos volumennövekedés mutatkozott a hazai kiskereskedelemben. Üzemanyag-forgalommal együtt ennél sokkal több.
A Nemzetgazdasági Minisztérium értékelésében ugyancsak azt emelte ki, hogy havi alapon decemberben is növekedett a kiskereskedelmi forgalom és így 2023 végén kis mértékében, de már élénkült a fogyasztás. Megítélésük szerint 2023-ban a kormány sikeresen visszaszorította az inflációt és decemberre 5,5,
2024 elejére pedig 4 százalék körüli szintre csökkenhetett az infláció.
Azt is kiemelték, hogy az infláció mérséklődésével és a reálbérekben bekövetkezett fordulattal párhuzamosan a fogyasztói bizalom a háború előtti szintre ugrott vissza, ennek köszönhetően pedig megnyílhat a tér az óvatossági motívum fokozatos oldódására. "A kormány célja, hogy 2024-ben helyreállítsa a növekedést. Ennek érdekében a kormány a beruházási ráta 25 százalékos szint felett tartása és a munkaerőpiaci aktivitás további növelése mellett helyre fogja állítani a fogyasztást, ezáltal elősegítve a kiskereskedelmi forgalom további fellendülését és a dinamikus, 4 százalék körüli gazdasági növekedés elérését" – fogalmaztak közleményükben.
Már 2022 is nagyon szépnek tűnik a kiskereskedelembenA sajtóban általánossá vált az a nézet, hogy a kiskereskedelemnek nem volt jó éve 2022. A mérlegadatok szerint csökkent a profit, de legalább volt. Jelen állás szerint 2023 sokkal rosszabb volt, kérdés, ki hogyan gazdálkodott. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.