Az idén júliusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,3, naptárhatástól megtisztítva 2,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest – közölte csütörtök reggeli gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Önmagában az jó hír, hogy éves bázison minden hónapban növekedés történik a boltok forgalmában, de ebben közrejátszik a 2023-as alacsony vetítési alap. Akárhogy is, annak lehet örülni, hogy január–júliusban a forgalom volumene (szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint) 2,6 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ezt vizsgálva az látható, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,7 százalékos volt a bővülés.
Van azonban egy másik mutató a kiskereskedelemben, amely továbbra sem ad különösebb életjelet. Ez pedig a havi alapú változás. A nyár közepén ebben semmilyen előremozdulás nem állt be, és a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene
nem változott az előző hónaphoz, júniushoz viszonyítva.
Igaz, ugyanez májusról júniusra még 0,2 százalékkal mérséklődést hozott, áprilisról májusra pedig minimális, 0,1 százalékos növekedést mértek. Áprilisban márciushoz képest még 0,9 százalékos mínusz következett be, viszont februárról márciusra 2 százalékos emelkedés történt (ebben közrejátszott a korai húsvét). Februárban 0,6 százalékos mérséklődést mértek januárhoz képest, a január pedig decemberhez képest stagnálást hozott. Előtte két egymást követő hónapban azonban növekedés állt be.
Tehát a havi alapú változás a boltokan meglehetősen hektikusan alakul, és még nem követ kiszámítható növekedési pályát. Ez pedig nagyon hiányzik ahhoz, hogy egyértelműen lehessen beszélni a fogyasztás felpörgéséről.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1676 milliárd forintot ért el. Ennek 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Júniusban 1611 milliárdot költöttek a magyarok, májusban 1609 milliárdot, áprilisban 1563 milliárdot. Márciusban 1586, februárban 1395, januárban 1356, tavaly decemberben 1811, novemberben 1602, októberben pedig 1589 milliárd forint volt a kötés.
Vagyis a mostani júliusi adat 2024-ben eddig a legmagasabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.