Arra a kérdésre, mi a helyzet jelenleg az UD Zrt.-vel kapcsolatos nyomozással, Szilvásy György a Népszabadságnak úgy válaszolt: a rendőrséget és az ügyészséget kellene megkérdezni. Az NBH átadta a feljelentést és az annak mellékletét képező hanganyagot. Nekem nincs közvetlen információm a nyomozásról. Mint mondta, hogy mi bizonyosodik be, a cég esetleges titkosszolgálati adatbetöréséről, az a nyomozás során derülhet ki.
Az NBH feljelentése alapján ennek sikeressége, a bizonyítékok "fizikai" megtalálása nem lehetne kétséges, de érdemi nyomozati munka kell hozzá. Ami a kormányzati szervek "megtámadását" illeti, a szolgálatok feladata, hogy közreműködjenek a hasonló esetek megakadályozásában. A kormány tavaly már döntött is az ezt szolgáló technikai fejlesztésekről.
Azzal kapcsolatban, hogy az UD Zrt. inkább vállalati vagy politikai célokat szolgált-e, a titokminiszter úgy válaszolt: nem vitatható, a Fidesz maga ismerte be, hogy vezető politikusai aktív kapcsolatot tartottak a cég vezetőivel, sőt az általuk egyébként törvénytelenül nyilvánosságra hozott hangfelvételek tanúsága szerint feladatot is adtak nekik. Egy árnyék-titkosszolgálat önmagában még nem feltétlenül politikai célokat szolgál, az nem feltétlenül a Fideszé. "Persze ha egy párt bejelentkezik "gazdaként"... Ebben az esetben ez történt". De ettől függetlenül is: ha egy cég, amely az üzleti szférában dolgozik, de államtitkokhoz fér hozzá, olyan hálózatot működtet, amely erre képes, olyan módszereket alkalmaz, amelyeket a törvény csak titkosszolgálatok számára engedélyez, akkor e cégről alapos gyanú esetén nem túlzás azt mondani, hogy árnyék-titkosszolgálat.
Arra a kérdésre, előkerülhet még minőségileg új, meglepetést okozó információ a rendszerről, az ügynöklistáról, Szilvásy úgy válaszolt, semmilyen ügynöklistát nem ismer. Mint modnta, számára most az a legfontosabb, hogy a rendszerváltozás után 19 évvel végre konszenzusos, megnyugtató módon nézzünk szembe a múlttal, biztosítsuk az információs kárpótlást a megfigyelteknek. Mindezt úgy, hogy ne sértsék az ország, az állam biztonsági érdekeit.
A titokminiszter leszögezte: fontosnak tartja annak az állításnak az igazolását, hogy a szolgálatok a 2003. évi III. tv. elfogadása óta az iratátadás, iratkezelés tekintetében mindenben szabályosan jártak el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.