Nagyjából tízből négy válaszadó jó véleménnyel van nemzetgazdaságáról, s tízből hárman optimisták a helyi paramétereket górcső alá véve – úgy aktuálisan, mint a következő 6 hónap tekintetében.
Az eredmények elemzésekor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nemzetközi adatfelvétel 2011 nehézségekben gazdag első két hónapjában, az észak-afrikai felkelések, az üzemanyagárak drasztikus emelkedése, egyes országokban súlyos költségvetési problémák, illetve heves árfolyammozgások idején történt.
Regionálisan a BRIC országok – Brazília, Oroszország, India és Kína – szárnyalnak töretlenül mindhárom vizsgált dimenzióban, elnyerve ezzel a valódi feltörekvő piacok megtisztelő titulusát. A lista végen Európa szerepel, csak Svédország és Németország bizalmi indexe átlag feletti (de ők átlag is alatt teljesítenek a hat havi várakozások tekintetében).
A 24 ország összesített bizalmi indexe 1 százalékponttal 41 százalékra emelkedett, tehát gyakorlatilag változatlan 2010 óta.
A nemzetgazdaság megítélésében – egy-egy százalékpontnyi emelkedéssel, illetve eséssel - Szaúd-Arábia (81 százalék) és Kína (73 százalék) a két legstabilabb pozícióban lévő nemzet. A második hely – 2 százalékpontos eséssel, erejét és európai vezető szerepét megőrizve - Svédországé. A 24 ország rangsorának harmadik helyén India (77 százalék) áll.
Magyarország (5 százalék), Spanyolország (6 százalék) és Japán (8 százalék) bizalmi indexe 2 százalékpontot emelkedett ugyan, de továbbra is a leggyengébben teljesítő országok táborát erősítik. Japán 8 százaléka sem ad túl nagy mozgásteret az országnak arra, hogy megbirkózzon belső nehézségeivel. Hazánkban 2010 auguaztusban volt a legmagasabb, 11 százalék a bizalmi idex, azóta folyamatosan csökken.
A vezető nemzetgazdaságok a helyi (az egyes országokon belül a lakóhely szerinte meghatározott) gazdaság pozitív megítélésben is az élen járnak: Kína (57 százalék), Svédország (57 százalék), Szaúd-Arábia (55 százalék), India (55 százalék) és Ausztrália (54 százalék). S hasonlatos módon a nemzeti rangsor sereghajtói helyi szinten sem szerepelnek túl fényesen: Japán (5 százalék), Spanyolország (9 százalék), Magyarország (10 százalék).
Nemzetgazdaságának megítélése alapján változatlanul 20 százalékon áll USA, büszkeségre okot adóan azonban 5 százalékpontot emelkedett (24 százalék) - a helyi gazdaság teljesítményének lakossági értékelése. A belga polgárok optimizmusáról tanúskodik, hogy 10 százalékpontot emelkedett (30 százalék) náluk a helyi gazdaság megítélése.
Az adatfelvétel legérdekesebb megállapításai az optimizmus és pesszimizmus nemzetközi összegzéséből erednek. Ugyan Brazília a 24 ország vonatkozásában a szerény nyolcadik helyet (61 százalék) foglalja el a nemzetgazdaság, s a hetediket (47 százalék) a helyi gazdaság állapotának megítélése alapján, mégis messze lepipálja a többi nemzetet, ha az optimizmus tekintetében: 73 százaléknyian bíznak benne, hogy javul a jövőben a helyi gazdaság állapota. Ez 45 százalékponttal jelent többet a nemzetközi átlagnál, s 12-vel előzi meg a rangsorban következő Indiát (61 százalék).
Néhány országban ez pont fordítva van, erős a bizalom az aktuális állapotot illetően, de a jövőt illetően szerény a várakozás. Ausztrália áll a rangsor tetején úgy a nemzeti (72 százalék), mint a helyi gazdaság megítélésében (54 százalék), de csupán a 13. (24 százalék), ami az optimizmust illeti. Hasonlóan Kanada (29 százalék) és Németország (28 százalék) a nemzetközi élboly húzónemzetei az aktuális gazdaság megítélésében, de csupán a nyolcadik, illetve a kilencedik helyen állnak a hat havi előrejelzésben.
Az Ipsos Global Advisor kutatásának interjúi a pusztító japán földrengés előtt egy hónappal történtek, s még a felmérés összefoglalójának megírása közben is újabb és újabb hírek érkeznek a következményekről, amelyek nagyban befolyásolják Japán, közvetlen környezete, s a világ minden országának gazdaságát – írja a Ipsos.
A kutatást végző szervezet szerint szintén szem előtt tartandó, hogy az USA és Kína után a világ harmadik legerősebb gazdaságaként Japán következetesen az országok rangsorának alsó harmadába sorolódik a nemzeti és helyi gazdaság lakossági megítélése alapján. Már a földrengést megelőzően csak 8 százalékon állt a gazdasági bizalmi index (azok aránya, akik saját országuk állapotát jónak ítélik) éppen hogy megelőzve Spanyolországot (6 százalék) és Magyarországot (5 százalék), s alig lemaradva Franciaország (10 százalék) mögött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.