Túl ambiciózus célokkal vágott neki a magyar kormány az uniós elnökségnek januárban – vélik a Világgazdaságnak nyilatkozó brüsszeli források, és információink szerint azóta már az elnökségen belül is felvetődött, hogy egyes területeken túl magasra tették a lécet. „A magyar elnökség olyan témákat is a zászlajára tűzött, amelyekben nagyon nehéz előrehaladást elérni” – mondta forrásunk utalva arra, hogy míg a magyar elnökség a számára fontos nemzeti kötődésű témákat (is) próbálja keresztülvinni az EU-n, addig a közösségnek az uniós szintű ügyek és azok jogalkotási folyamata fontosabb.
„Fontos szempont volt a magyar vezetés számára, hogy az elnökség idején kiemelten jelenjen meg a magyar érdekek képviselete” – erősítette meg egy tegnapi sajtóbeszélgetésen Martonyi János. A külügyminiszter – utalva az elnökség „Erős Európa” szlogenjére – azt is hozzátette: az alapvető integrációs érvek egybeesnek a magyar érdekekkel. Ilyen például a kohéziós támogatások és a közös agrárpolitika jövője vagy az energiarendszerek belső integrációja. Brüsszeli elemzők is úgy látják, az elnökségi program munkás része rendben halad, és a kevésbé látványos, jogalkotói területen sikerült előrelépéseket elérni. Idesorolják az energiaügyben született tanácsi döntéseket, vagy éppen a kohéziós politikára vonatkozó jogszabály elfogadását.
Tény, a lisszaboni szerződésben felvázolt új rendszerben a korábbinál kevésbé hangsúlyos szerep jut a soros elnöknek – emelte ki Martonyi János, aki azért azt is világossá tette, Budapest nem minden célja vág egybe az európai kezdeményezésekkel. Ennek egyik ékes példája Románia és Bulgária schengeni csatlakozása, ahol Magyarország a ciklusa idején szerette volna elérni a belépést, ám egyelőre a kompromisszumkeresés zajlik. Részben magyarázat erre Bulgária hiányos felkészültsége, a fő akadályt ugyanakkor a németek és franciák által kezdeményezett vétó jelenti. Ezt Martonyi nem kívánta kommentálni, lapunk kérdésére annyit mondott: szeretnék elérni, hogy új feltételek helyett a korábban is meglévőket vizsgálják.
Nem ez az egyetlen Magyarország számára is relevanciával bíró ügy, amelyben a nagyobb „hatalmi játszmák” részeként vesztésre áll. Rezeg a léc a horvát EU-csatlakozás ügyében is, amely 2013-ra csúszhat, és egyelőre az is kérdéses, sikerül-e – a magyar céloknak megfelelően – június végéig lezárni az összes csatlakozási fejezetet. Martonyi János felhívta a figyelmet: a schengeni csatlakozáshoz hasonlóan itt is 27 ország egyöntetű véleményére van szükség.
Arra, hogy összességében mi alapján lehet megítélni egy elnökség sikerességét, Peter Van Kemseke, az EU-elnökséget 2010 második felében betöltő Belgium állandó uniós képviseletének diplomatája úgy nyilatkozott lapunknak: a fő szempont, hogy mennyire sikerült előrevinni a jogalkotási folyamatot. Meg kell nézni, hol tartottak az egyes ügyek az elnökség kezdetén és a végén. Ebből a szempontból döntő fontosságú lehet, el tudjuk-e fogadtatni június végéig a parlamenttel és a tanáccsal az egyes tagállamok fokozott gazdaságpolitikai koordinációját lehetővé tévő hat jogszabályt. Van Kemseke emlékeztetett arra is, hogy az elnökségi munka 85 százaléka a jogalkotási munkából, a tanács és parlament közötti egyeztetési folyamatból áll. „A vonatot most a magyar elnökség vezeti: munkája sikerességétől függően lassíthatja vagy gyorsíthatja a haladást, de drámai változást nem okozhat. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a vezetőfülkében mások is vannak” – világította meg az elnökség szerepét a diplomata.
Ami a médiatörvény hatását illeti, bár az Európai Parlamentben most előtérben van a magyar belpolitika, ez a jogalkotási folyamat előrehaladását összességében nem befolyásolja.
Tárgyalásdömping Líbiáról
Rövid és hosszabb távon is megoldást keres az EU a líbiai helyzetre – közölte Martonyi János külügyminiszter. Emlékeztetett: az elsőrendű kérdés a menekülthelyzet megoldása – ennek ügyében utazott a múlt héten Tunéziába Győri Enikő államtitkár –, ugyanakkor az energia- vagy a nagypolitika kérdéseivel, illetve a Kadhafi-rezsim elleni szankciók erősítésével is foglalkoznak. Ennek fontos fóruma lesz a csütörtöki brüsszeli külügyminiszteri találkozó, a pénteki euróövezeti csúcs mellett tartandó találkozó vagy a hétvégi gödöllői informális ülés is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.