Áprilisban az említett négy országból mindössze 6629-en igényeltek munkavállalási engedélyt Ausztriában. Trenkwalder felmérésből az is kiderül, hogy az Ausztriába készülők jó része szakmájában aktív, most is dolgozik. Azoknak az aránya, akik majd a szakmájukban akarnak elhelyezkedni Szlovákiában a legmagasabb, 87 százalék, míg Magyarországon a legalacsonyabb, 82 százalék.
A megkérdezett országok munkavállalói közül sokan azt tervezik, hogy pusztán külföldi munkatapasztalatot szereznek, s idő múltával visszatérnek hazájukba. Csaknem minden második szlovák válaszadó ugyanakkor 5 éves vagy annál több időt szándékozik Ausztriában eltölteni, a többi nemzet tagjai ennél kevesebb időt dolgoznának ott. A mobilitási hajlandóságot tekintve a magyar válaszadók sereghatók – állapítja meg a felmérés.
A válaszadók ugyanakkor alig negyede változtatna lakóhelyet a munka érdekében. Nem véletlen tehát, hogy arra a kérdésre, hogy dolgozott-e már valamely más uniós tagállamban a magyarok 90 százaléka nemmel válaszolt. A helyzet csak árnyalatnyit jobb a szlovák dolgozók esetében, akiknek jó kétharmada kizárólag otthon vállalt munkát.
A Trenkwalder által megkérdezettek jórészt magasan képzett szakemberek, a csehek 40, a magyarok 51, a szlovákok 56 százaléka rendelkezik valamilyen felsőfokú diplomával, elsősorban kereskedelmi, mérnöki és IT végzettséggel. A német nyelvet pedig jó részük aktívan gyakorolja.
A válaszadók szerint a fő előnyt az jelenti számukra a munkaerőpiacon, hogy a végzettségük hiányszakmának számít, mindezek mellett kevesebbért is elvállalják a munkát, mint osztrák társaik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.