Bulgáriának és Romániának valószínűleg még sokat kell várnia, hogy beléphessen a nyitott határokat jelentő schengeni övezetbe, miután Gerd Leers holland bevándorlásügyi miniszter közölte: országa meg fogja vétózni a két új tagállam schengeni csatlakozását, mivel nem tettek eleget a korrupció csökkentése érdekében.
Ha ez megvalósul, akkor a téma legközelebb csak az október 18-án tartandó uniós csúcson kerül terítékre, de az EurActivnak nyilatkozó diplomaták szerint előfordulhat, hogy Romániának és Bulgáriának 2012 májusáig kell várnia a csatlakozással. A portálnak nyilatkozó informátorok szerint ugyanis biztosra lehet venni, hogy a francia választások lezajlása előtt nem lépnek ez ügyben és Franciaország mellett Finnország és más tagállamok is örültek, hogy Hollandia helyettük emelt szót a bővítés ellen.
De a két jelölt állam sem habozott az ellenakciók kapcsán: Románia betiltotta egy holland virághagyma-szállítmány behozatalát valamilyen rejtélyes baktérium miatt, hangsúlyozva, hogy ennek nincs köze a schengeni ügyhöz. A bolgár külügyminiszter, Nikolaj Mladenov pedig egyenesen közölte, hogy ha a csütörtöki találkozón nem fogadják el csatlakozási kérelmüket, megvétózzák a schengeni rendszer reformját.
A feszült helyzetet Lengyelország próbálja feloldani azzal, hogy kompromisszumos javaslatot dolgoz ki: eszerint a két állam két fázisban csatlakozna Schengenhez. Október 31-én csak a légi és vízi határok nyílnának meg, a teljes határnyitásra pedig csak a kooperációs mechanizmus betartásának következő ellenőrzését követően, jövő nyáron kerülne sor. Egyébként nem ez lenne az első eset, hogy egy tagállam két lépésben csatlakozik a zónához, az újdonság csak az, hogy Bulgária és Románia esetében nem jelölték meg a teljes csatlakozás végső időpontját, ezért azt egy új dokumentumban kell majd később meghatározni, feltéve, hogy elfogadják Varsó tervét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.