BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szíria: hadiállapot és embargó

A Szíriával szembeni szankciós intézkedések megszigorításáról döntöttek hétfői ülésükön az EU-országok külügyminiszterei.

Az ellenzékkel szemben brutális erőszakkal fellépő damaszkuszi rezsim hét további tagjával bővül az uniós beutazási tilalommal, valamint vagyonzárlattal sújtott szíriai személyek köre, ugyanakkor egy embert levesznek erről a feketelistáról. Gazdasági jelentőségét illetően az új intézkedések közül kiemelkedik a szíriai központi bank Európában elérhető javainak befagyasztása. Emellett kitiltják a szíriai teherszállító repülőgépeket az EU-országok repülőtereiről, valamint megtiltják a szíriai arannyal és drágakövekkel való kereskedést.

Közben a Basár el-Asszad elnökhöz hű erők folytatták támadásaikat a szíriai ellenzéki erők ellen. A központjuknak számító Homszban ismét nehéztüzérséggel lőtte a város szunnita negyedeit, de Damaszkuszban is voltak összetűzések. Az alkotmányos reformokról vasárnap rendezett népszavazás sem vetett véget a hadiállapotnak. Az aktivisták által bohózatba illőnek tartott – az első eredmények szerint majdnem 90 százalékos támogatást hozó – referendum ellen tiltakozók közül három fiatalt lőttek agyon a biztonsági erők.

A BBC helyi tudósítója arról számolt be, hogy a kormányerők véletlenszerűen lőnek, így nagy a kockázata, hogy jelentősen emelkedik a polgári áldozatok száma. Egyelőre azonban – Líbiával ellentétben – továbbra sem körvonalazódik nyugati beavatkozás a szíriai rezsimmel szemben. Nem sikerült egységes fellépésről határozni a pénteki, Szíria barátai címmel Tuniszban tartott nemzetközi találkozón sem.

Nem tervez szíriai bevétellel a Mol

Felfüggeszti tevékenységét Szíriában a Mol Nyrt. horvátországi leányvállalata, az INA – közölte a Mol. A cég az uniós intézkedéseken túl az általános biztonsági helyzettel indokolta azt, hogy nem képes normális üzleti tevékenységet folytatni az országban. Az INA és a Mol csoport sem számol Szíriából származó bevétellel, illetve a rá eső termelés-részesedés realizálásával a közeljövőben – a társaság idei terveiben egyáltalán nem szerepel szíriai bevétel. A közlemény szerint az INA vasárnap küldött „force major” értesítést szíriai partnere, a General Petroleum Company részére.

A „force major” kikötés megengedi a kötelezettségek és működés felfüggesztését vagy átmeneti megszakítását olyan esetekben, amelyekre a szerződő feleknek nincs ráhatása. Ez nem jelenti a szerződés megszűnését és a projektből való kilépést.

A „force major” kikötés megengedi a kötelezettségek és működés felfüggesztését vagy átmeneti megszakítását olyan esetekben, amelyekre a szerződő feleknek nincs ráhatása. Ez nem jelenti a szerződés megszűnését és a projektből való kilépést. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.