„Elnök úr, vetett már egy pillantást a nyugdíjára?” – szegezte a kérdést Mitt Romney, az amerikai republikánusok elnökjelöltje Barack Obamának a kedd este megrendezett második elnökjelölti vitán a New York-i Hempsteadben. „Én nem nézegetem a nyugdíjamat. Az nem olyan nagy, mint az öné” – replikázott az Egyesült Államok jelenlegi vezetője.
A fenti párbeszéd jól jelzi, hogy Obamának sikerült felkelnie a padlóról az első, számára egyértelmű vereséget hozó összecsapás után, és ezúttal felülkerekedett konzervatív riválisán.
Míg a korábbi megmérettetésen az elnök fáradtnak, kedvetlennek, enerváltnak látszott elemzők többségének véleménye szerint, kedden egy erőtől és önbizalomtól duzzadó, agresszív politikust láthattak az amerikai tévénézők, szemben az ezúttal haloványabb republikánus ellenlábassal.
„Az elnök olyan harci szellemről tett tanúbizonyságot, amely két héttel ezelőtt hiányzott belőle” – summázta a látottakat a New York Times. „Le vagyok nyűgözve! Visszatér a harciszellem és a morál!” – fejtegette az MSNBC-n Andrew Sullivan, a Daily Beast konzervatív jegyzetírója, aki korábban Obamához pártolt át, viszont az első vita után már kezdte őt leírni. Romney vereségét a kitartó republikánusok egy része is elismerte: „Obama megállt a lejtőn” – idézte a Spiegel online kiadása Dana Perinót, George W. Bush egykori amerikai elnök szóvivőjét.
Ami Obama számára még ennél is fontosabb, hogy nem csak szakértők, hanem a tévénézők többsége is úgy vélte, hogy ezúttal sikerült megnyernie a csatát. A CNN felmérésében a válaszadók 46 százaléka nevezte meg őt győztesként, és mindössze 39 százalék Romney-t, míg a CBS-nél 37-30 százalék volt ez arány – szintén a színes bőrű politikus javára. A CNN közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek háromnegyede vélte úgy, hogy Obama jobb volt a vártnál – Romneyről csak minden negyedik néző vélekedett így.
Az elnök harci kedvét mutatja, hogy az előre megszűrt nézői kérdéseken alapuló vita során összesen hét esetben vágott vissza konzervatív vetélytársának azzal a kijelentéssel, miszerint „amit ön mondott, az egyszerűen nem igaz.” A legnagyobb győzelmet Obama egy politikai kérdésben aratta, nevezetesen a líbiai amerikai nagykövetség elleni támadás ügyében. Romney felvetésére, miszerint az elnök csak két hét késéssel ismerte be, hogy terrorakcióról volt szó, Obama egyből visszavágott: ezt 24 órán belül megtette, nézze csak meg a jegyzőkönyveket.
A gazdasági kérdésekből viszont a konzervatív jelölt jött ki jobban. Ebben segítségére volt, hogy a munkanélküliség – ha nem is európai, de amerikai viszonylatban – még mindig magas, a gazdasági növekedés pedig akadozik. „Az elnök megpróbálta, de a politikája nem vált be” – mondta Romney, majd Obama is elismerte: „Kemény éveken mentünk át, ehhez nem fér kétség.”
Az amerikai elnöknek a mostani szerepléssel még sikerülhet megtartania a korábbi vita után elolvadni látszó előnyét a választók körében, de hogy ez végül elég lesz-e a végső győzelemhez, az teljesen nyitott kérdés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.