Joe Biden alelnök és Paul Ryan alelnökjelölt vitáját csütörtökön rendezik meg a Kentucky állambeli Danville-ben.
Biden számára a tét nagyobb, mint valaha - írta a The Washington Post. A The Weekly Standard arra hívta fel a figyelmet, hogy az alelnök nem veszi félvállról az összecsapást, és a kampányolást félretéve hat napon át készül a szópárbajra.
A 69 éves Biden számára, aki az alelnökség előtt kétszer volt elnökjelölt és 36 évig szolgált szenátorként, a próbaviták során Chris Van Hollen képviselő játssza a republikánus kihívó szerepét. A 42 esztendős Ryannek, aki 14 évet töltött el a szövetségi képviselőházban, a Virginiában megtartott "edzőtáborozás" során Ted Olson volt főállamügyész-helyettes személyesíti meg Bident. Ryan korábban sohasem vitázott országos televíziós közönség előtt.
Médiaforrások szerint Biden arra készül, hogy rávilágítson a Romney-Ryan páros által javasolt adó- és nyugdíjreform, valamint a deficitcsökkentési program ellentmondásaira. Emellett arra kell majd vigyáznia, hogy kerülje a nála nem ritka elszólásokat a "számok emberének" tartott vitapartnerével szemben.
Obama és Romney kampánystábja a hét végén egyaránt új hirdetéseket jelentetett meg a televíziókban. Ezekben mindkét fél valótlanságok állításával vádolja a másikat a republikánusok adóprogramjával kapcsolatban.
Az elnök tábora szerint a republikánus kihívó nem mondott igazat, amikor a vitában letagadta, hogy a leggazdagabbak adókedvezményeinek meghosszabbítása 10 év alatt 5 ezer milliárd dollárjába kerül majd a költségvetésnek. A Romney-csapat üzenete ezzel szemben - számok nélkül, de független felmérésekre hivatkozva - az, hogy ez nem állja meg a helyét.
Az elnöki házaspár szombaton a washingtoni Georgetown Bourbon Steak éttermében ünnepelte meg 20. házassági évfordulóját, amit Romney duplán is megkeserített. Először azzal, hogy éppen a kerek évfordulón - három nappal korábban - tartották az elnökjelöltek első tévévitáját, másodszor pedig azzal, hogy jól szerepelt.
A főbb közvélemény-kutatási adatokat átlagoló RealClearPolitics szerint Obama elnök országos szinten már csak 1,4 százalékponttal vezet, és a denveri vitát követően csaknem az egész előnyét elveszítette, amit a két nagy párt országos konvenciója után szerzett.
Kiéleződött a harc az "ingaállamokban" is. Floridában (amely 29 főt küldhet az elektori testületbe) a két jelölt 47-47 százalékon holtversenyben áll. Ohióban (18 elektor) Obama 3 még százalékponttal vezet, de Virginiában (13 elektor) 0,4 százalékpontra csökkent az előnye. Észak-Karolinában (15 elektor) Romney vette át a vezetést, igaz, csak 0,8 százalékponttal.
A kétlépcsős amerikai választási rendszerben a novemberi elnökválasztás után az egyes államokban elért eredmények alapján felállított, 538 fős elektori testületben az elnöki cím elnyeréséhez vagy megerősítéséhez 270 szavazatra van szükség. A RealClearPolitics szerint Obama jelenleg 251, Romney pedig 181 szavazatot tudhat biztosan a magáénak, 106 voks sorsa pedig az "inga-" vagy "csatatérállamokban" dől el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.