Edward Snowden kiszivárogtató birtokában lévő dokumentumokra hivatkozva a Der Spiegel német hírmagazin hétfőn utcára kerülő számában azt állítja: az NSA-nak 2012 nyarán sikerült behatolnia a világszervezet belső videokonferencia-rendszerébe, és feltörnie annak biztonsági kódját. Ennek nyomán az ügynökség által megfejtett bizalmas ENSZ-dokumentumok száma három hét alatt tizenkettőről 458-ra emelkedett.
Egy alkalommal az NSA emberei rajtakapták a kínai hírszerzést, hogy szintén kémkedik. Ezt követően az amerikaiak mindazt megszerezték, amit a kínaiak lehallgattak.
Az NSA világszerte több mint 80 amerikai nagykövetségen és konzulátuson működtet saját lehallgató rendszert, amely többnyire a vendéglátó ország tudta nélkül üzemel. A rendszerek létezését és működését feltétlenül titokban kell tartani. Ha létezésükre fény derülne, az "komolyan ártana Washington és az adott ország kapcsolatainak" – írja a Der Spiegel.
Skandináv lapok tiltakoznak a The Guardian elleni fellépés miatt
A legnagyobb skandináv lapok főszerkesztői vasárnap közös levélben tiltakoztak a The Guardian című brit napilappal, a titkos amerikai adatgyűjtésről szóló hírek nyilvánosságra hozójával szembeni brit hatósági fellépés miatt.
A svéd Dagens Nyheter, a norvég Aftenposten, a finn Helsingin Sanomat és a dán Politiken főszerkesztői szerint az, hogy a brit hatóságok a terrorizmus elleni fellépést célzó rendelkezéseket alkalmazták a The Guardian, illetve a vele kapcsolatban álló személyek zaklatására, világszerte fenyegetheti a híreket közlő médiát. Külön is aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy mindez egy olyan országban, Nagy-Britanniában történik, amely egyébként a demokrácia és a szabad vita állhatatos védelmezőjének számít.
A brit hatóságok a múlt hét végén a terrorizmus elleni brit törvényre hivatkozva több órára feltartóztatták a londoni Heathrow reptéren David Mirandát, a The Guardian újságírójának, Glenn Greenwaldnak az élettársát. Greenwald volt az, aki a baloldali lapban feltárta az Edward Snowden által kiszivárogtatott, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által végzett titkos adatgyűjtés részleteit. Mirandát kihallgatták, elkobozták számítógépét, mobiltelefonját, digitális fényképezőgépét és memóriakártyáit, s fel kellett fednie az elektronikus postafiókjához és a közösségi oldalakhoz használt jelszavait is.
Az elmúlt napokban arra is fény derült, hogy a brit kormány heteken át nyomást gyakorolt a The Guardianre, hogy adja át vagy semmisítse meg azokat az adathordozókat, amelyeken a kiszivárogtatásból származó információk voltak. A megsemmisítést végül a lap főszerkesztője szerint a GCHQ brit titkosszolgálat ügynökei személyesen felügyelték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.