Az illetékes bíróság engedélyezte, hogy a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) naponta metaadatokat gyűjtsön telefontársaságoktól - tudatta James Clapper hírszerzési igazgató irodája sajtóközleményben. A közleményben nem tértek ki részletekre, egy tisztviselő azonban azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy az engedély három hónapra szól és valamennyi telefontársaságra vonatkozik.
A hírszerzést ellenőrző különbíróság rendszeresen kiadott engedélye inkább csak formalitás, ugyanakkor kötelező kikérni, amióta csak 2006-ban elindították a programot. Egyben ez az első ilyen engedély azóta, hogy két másik bíróság egymással ellentétes döntést hozott a titkos adatgyűjtéssel kapcsolatos beadványokban.
Ugyancsak pénteken a kormányzat fellebbezést nyújtott be egy szövetségi bírónak az adatgyűjtés jogszerűségét megkérdőjelező, tavaly december közepén hozott döntése ellen. Richard Leon bíró két magánbeadvány alapján úgy fogalt állást, hogy "valószínűleg sérti" az amerikai alkotmány által szavatolt polgári és szabadságjogokat, és "szinte már orwelli" a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési programja.
A beadványt jegyző Larry Klayman ügyvéd a kormány fellebbezése nyomán közölte: a jövő héten kérelmezni fogja a fellebbviteli bíróságnál, hogy ne kezdje el tárgyalni az ügyet, hanem egyből irányítsa tovább az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságához. Klayman szerint erre megvan a lehetőség, mert az NSA-ügy jelentős közérdeket képvisel.
Richard Leon állásfoglalása volt az első bírói határozat az ügyben. Szakértők az ítélet megszületése után úgy vélekedtek, hogy az minden bizonnyal komoly befolyással lesz majd az amerikai társadalomban zajló vitákra, annak ellenére, hogy nem ez az egyetlen jogi ügy a világméretűvé dagadt lehallgatási botránnyal kapcsolatban.
Egy másik perben egy New York-i bíró tavaly év végén jogszerűnek mondta ki az NSA adatgyűjtési programját, elutasítva ezzel az Amerikai Polgárjogi Unió (ACLU) beadványát. A bíró úgy találta, hogy az ügynökség tevékenységének alkotmányossága "végső soron indokoltságának kérdésén" alapul, arra pedig semmi nem utal, hogy a kormány az adatgyűjtést annak eredeti célján, azaz a terrorizmus üldözésén kívül bármi másra felhasználta volna. Az ACLU közölte, hogy fellebbezni fog az ítélet ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.