BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az évszázad közepére eléri a hatmilliárdot a városlakók létszáma

Félmillióval csökkenhet a következő másfél évtizedben Tokió lakossága, a japán főváros azonban így is a világ legnépesebb városa marad – derül ki az ENSZ most kiadott elemzéséből. A városodás folyamatait vizsgáló dokumentum szerint Tokióban 2030-ban is több mint 37 millióan élnek majd, ezzel a metropolis megelőzi Delhit.

Az ENSZ kutatói rámutatnak: ma a föld lakosságának 54 százaléka él városokban, arányuk azonban 2050-re eléri az összlakosság kétharmadát. Ez azt jelenti, hogy a városlakók létszáma – figyelembe véve a ma 7,2 milliárdos populáció növekedését is – 2,5 milliárddal bővülhet az évszázad közepéig. Ezeknek az embereknek a 90 százaléka valamely ázsiai vagy afrikai országban él majd. Ezen belül a legnagyobb városi koncentráció Indiában, Kínában és Nigériában várható.

A városlakók létszáma 1950-ben még csak 746 milliót tett ki a világban, mára ez 3,9 milliárdosra nőtt, az ENSZ prognózisa szerint 2045-ben már eléri a hatmilliárdot. Mivel a koncentráció jellemzően alulfejlett területekre jellemző, ahol olyan alapvető dolgok hiányoznak, mint a megfelelő utak és csatornarendszer, a túlnépesedés komoly feladatot ró az érintett államokra – emeli ki jelentésében a világszervezet. Annak ellenére számolni kell a problémákkal, hogy a növekvő városok többsége viszonylag kicsi – ez ebben az esetben 500 ezernél kisebb populációt jelent.

A városok növekedésével párhuzamosan az évtized végétől csökkenni kezd a falvakban élők összlétszáma. Ez 1950 óta növekedett, és a csúcs 2020-ra várható, ekkor 3,4 milliárdra becsülik a számukat, amely öt év alatt 3,1 milliárdra csökkenhet. Jóllehet Afrikában és Ázsiában is egyre több a városlakó, még mindig a két kontinensen él a falusiak 90 százaléka.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.