Bár 2000 és 2012 között a felsőfokú végzettségűek aránya 15-ről 22 százalékra növekedett Magyarországon, továbbra is elmaradunk az OECD-átlagától, ami 33 százalék – derült ki a többi között az MKIK GVI legfrissebb elemzéséből. A visegrádi országok közül ugyanakkor csak Lengyelország előzi meg Magyarországot: ott 25 és 64 év között minden negyedik embernek van diplomája. Csehország és Szlovákia egyaránt 19 százalékkal szerepel a listán. A felsőfokú végzettségűek aránya már csak azért is fontos, mert ennek növekedésével jellemzően emelkedik egy ország egy főre eső GDP-je.
A diplomások munkaerő-piaci helyzete több szempontból is a legkedvezőbb más csoportokhoz képest: foglalkozási rátájuk az elmúlt tíz évben a hazai átlaghoz képest stabilan, mintegy 20 százalékponttal volt magasabb, és kisebb valószínűséggel válnak munkanélkülivé, mint az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők. Míg a szakiskolai, szakmunkásképzőben szerzett végzettséggel rendelkezők foglalkoztatási rátája 2013-ban 61, a nem gimnáziumi képzés keretében érettségit szerzőké 63, a diplomásoké 72 százalék volt. Bár munkanélküliségi rátájuk a kilencvenes évek végén még 2 százalék alatti volt, és ez 2011 óta több mint duplájára nőtt, a diplomások még így is kisebb valószínűséggel válnak állástalanná, mint bármely más foglalkoztatási csoport. A 8 általánossal vagy ennél alacsonyabb képesítéssel rendelkezők munkanélküliségi rátája eközben 20, a szakiskolai vagy szakmunkás végzettséggel bíróké 10 százalék fölé emelkedett.
Bizakodhatnak a felsőfokú végzettségűek amiatt is, mert az MKIK GVI szakembereinek számításai szerint körükben idén nőhet a foglalkoztatottság 2014-hez képest. A versenyszféra vállalatvezetőinek 12,5 százaléka tervezi, hogy növelni fogja a diplomás munkatársak számát, tízből nyolc cégnél várhatóan nem változtatnak a létszámon, és csak a menedzserek 8 százaléka számol elbocsátásokkal.n VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.