BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közel 550 milliárdhoz juthat a Klik jövőre

Nőhet a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) támogatása, amely a jövő évi költségvetési javaslat szerint 549,5 milliárdhoz juthat és 12 milliárdos bevétellel számolhat.

A szerdán benyújtott költségvetési javaslat indoklása alapján 2016-ban is folytatódik a pedagógus-életpályaprogram és a szakképzési rendszer idén elkezdett bővítése. A Kliknél a személyi juttatásokra az ide 386,86 milliárddal szemben 404,48 milliárd forint szerepel.

2016-ra kiterjesztik az ingyenes tankönyvellátást a teljes alsó tagozatra, ehhez a költségvetés biztosítja a most belépő 4. évfolyamosok tankönyvcsomagjainak kiadási többletét, továbbra is megtartva a felsőbb évfolyamoknál a rászorultságalapú ingyenesség forrásfedezetét. Minderre másfél milliárd forintot fordítanak, a tankönyvtámogatásokat az oktatásért felelős miniszter utalványozása alapján 2016. augusztus 25-éig folyósítja a kincstár.

A tankönyvtámogatás fajlagos összege az 1-4. évfolyamon 980 forint/tanuló, az 5-8. évfolyamon 1270 forint/tanuló, a hat évfolyammal működő gimnáziumokban a 7-8. évfolyamon 1580 forint/tanuló. A központi költségvetés a minősítő vizsga és a minősítési eljárás keretében elnyert minősítés alapján besorolt, 2016. január 1-jén pedagógus-munkakörben foglalkoztatottaknak az elnyert minősítéssel járó bérnövekményéhez és az ahhoz kapcsolódó szociális hozzájárulási adójához támogatást nyújt, amelynek elismert összege a Pedagógus I. fokozatból Pedagógus II. fokozatba lépés és középfokú- vagy alapfokozatú végzettség esetén 384 000 forint/fő/év, mesterfokozatú végzettség esetén 421 000 forint/fő/év, Mesterpedagógus, vagy Kutatótanár fokozatba lépés és középfokú- vagy alapfokozatú végzettség esetén 1 403 000 forint/fő/év, mesterfokozatú végzettség esetén 1 544 000 forint/fő/év. A teljes összeg illeti meg a fenntartót azon pedagógusok után, akik a minősítést 2014. december 31-éig szerezték meg. Az összeg 11 havi időarányos része illeti meg 2016. február hónaptól a fenntartót azon pedagógusok után, akik a minősítést 2015. évben szerezték meg.

Köznevelési humáncélú szolgáltatásokra és támogatásokra 166 milliárdot tartalmaz a büdzsé tervezete. Az Oktatási Hivatal 4,47 milliárdos támogatással és 1,75 milliárdos bevétellel számolhat. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet bevételét 3,95 milliárdra, a támogatást 1,64 milliárdra irányozták elő. Hit és erkölcstan oktatása és tankönyvtámogatás 3,7 milliárddal szerepel. A hit- és erkölcstan oktatást szervező egyházi jogi személyt tanulólétszámhoz igazított ingyenes tankönyvellátás illeti meg, amely a 2016/2017. tanévre, immár az összes alapfokú oktatási évfolyamon az ebben az oktatásban részt vevő tanulók után jár. Az egyházi jogi személy ilyen tevékenységére tekintettel továbbá átlagbér alapú támogatásban is részesül - olvasható a javaslatban.

Rögzítették, hogy az oktatásért felelős miniszter a kis létszámú csoportokban szervezhető hit- és erkölcstan oktatáshoz az általa vezetett minisztérium költségvetési fejezetébe tartozó előirányzat terhére további támogatást nyújthat. A köznevelési szerződéseket 4 milliárddal irányoznák elő. A javaslatban a felsőoktatási intézmények bevételei több mint 282 milliárddal, támogatásuk 153 milliárddal szerepel, utóbbi tavaly 143 milliárd volt. A Felsőoktatási Struktúraátalakítási Alap 5,2 milliárddal, a felsőoktatási vagyongazdálkodás 5,34 milliárddal jelenik meg.

A nem állami felsőoktatási intézmények támogatására 17,1 milliárdot fordítanának. A Nemzeti Tehetség Program az ideivel nagyjából megegyező összeggel, 2,75 milliárddal szerepel, a Határtalanul! program 1,22 milliárddal. A határon túli felsőoktatási feladatok ellátása 404 millió forinttal jelenik meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.