Magasra került a léc idén a Forbes magazinnál az USA 400 leggazdagabb emberét felölelő lista összeállításakor: a bejutáshoz 1,7 milliárd dollárnyi vagyon kellett, szemben a 2014-es 1,55 milliárddal, így az egyszerű milliárdosok közül 145-en már nem is fértek be a négyszázas elitbe.
Ez a beugró rekordnak számít a lista 34 éves történetében, mint ahogy az 5,8 milliárd dolláros átlagvagyon is. A négyszáz leggazdagabb összesen 2,34 ezer milliárd dollár vagyon fölött rendelkezik, ez 50 milliárddal több az egy évvel korábbinál; a szupergazdagok mostanában sokat emlegetett tovább gazdagodását mutatja az is, hogy a szereplők több mint fele – szám szerint 202-en – gyarapítani tudta a vagyonát az elmúlt egy évben.
Az általános vagyoni helyzet brutális szétszakadását jól tükrözi, hogy a Boston Globe szerint az 1,7 milliárd dollár nagyjából a húszezerszerese egy átlag egyesült államokbeli háztartás vagyonának. Másképp nézve: a 2,34 ezer milliárdos összesítéssel az USA lakosságának 0,0001 százalékát kitevő 400 ember rendelkezik az ország lakosságának és nonprofit szervezeteinek a kezében levő vagyon csaknem 3 százaléka fölött. (Ráadásul a négszázak között többen is egy-egy családhoz tartoznak, mint például a Wal-Mart áruházakat tulajdonló Waltonok vagy a számtalan területen érdekelt Koch-fivérek.)
A lista készítői a szeptember 11-i állapotot vették alapul - azóta a tőzsdei mozgások hoztak kisebb-nagyobb változásokat, de az év nagy részét uraló trend alapján nem meglepő, hogy a technológiai részvények emelkedése határozta meg az élboly alakulását. A 22. éve töretlenül listavezető Bill Gates trónja nem forgott veszélyben – noha 76 milliárd dolláros nettó vagyonának már csak a 13 százaléka származik a Microsoft-részesedésből -, de az első tízbe idén először került be az Amazon.com alapító-vezérigazgatója Jeff Bezos, illetve a Facebook hasonló vezére, Mark Zuckerberg.
A globális online kereskedelem ura nagyot ment: Bezos vagyona egy év alatt 16,5 milliárd dollárral gyarapodott, így 47 milliárd dollárjával a tavalyi 15. hely után a negyedikre futott be. A legnagyobb mértékű gyarapodást azonban Travis Kalanick, az Uber alapítója mondhatja magáénak: a taxisok réme egy év alatt 6 milliárd dollárra duplázta vagyonát, és bekerült az első százba: a 190. helyről egyenesen a nyolcvanadikig emelkedett.
A megosztáson alapuló gazdaság másik sztárcége, a szállásfoglaló Airbnb csak azért nem juttatta a megosztott 194-iknél előkelőbb helyre alapítóit, mert hárman vannak. Nathan Blecharczyk, Brian Chesky és Joe Gebbia egyaránt újonc a négyszázak között, mindhárman 3,3 milliárd dollárt mondhatnak magukénak. Nem meglepő módon újoncok a lista legfiatalabbjai is, a 25 éves Evan Spiegel és a 27 éves Bobby Murphy – mindketten a Snapchat fotó- és videóküldő alkalmazás révén tettek szert vagyonukra (2,1, illetve 1,8 milliárd dollár).
Ők ketten most 13, illetve 11 százalékos részesedéssel bírnak a Snapchat mögött álló vállalatban, amelynek értékét 16 milliárd dollárra teszik a befektetők – jegyezte meg a Forbes, emlékeztetve arra, hogy Spiegel két éve elhárította a Facebook 3 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát. A legöregebb szereplő pedig maga az amerikai milliárdos szinonimája: a százéves David Rockefeller még mindig a 211. helyre jó a maga 3 milliárd dollárjával – ugyanennyivel rendelkezik az abszolút self-made woman tévés személyiség, Oprah Winfrey.
Magyarok az élmezőnyben
A magyar származású milliárdosok közül szokás szerint Soros György került a legmagasabbra, 24,5 milliárd dollárral a 116,. ez eggyel jobb helyezés a tavalyinál. Az élmezőnyben van az elektronikus tőzsdei kereskedés pionírja, Thomas Peterffy is, aki 13,5 milliárd dollárral a 33. lett az idei listán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.