BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Akcióban az önkéntes nagyik

Győrben okos dolgot találtak ki a nyári gyerekfelügyelet megoldására: önkéntes nagyikat kerestek, akik vállalják, hogy délelőtt vagy délután, három órán keresztül, kézműves-foglalkozások közben vigyáznak a vakáció­zó kicsikre. Ráadásul ezzel nemcsak a szülőknek segítenek, az időseknek is jót tesz, hogy úgy érzik, hasznosak és szükség van rájuk.

Magyarországon több mint 1,2 millió iskoláskorú gyerek tölti augusztus végéig a szünidőt. Közülük 900 ezren általános iskolások. Az ő felügyeletüket még mindenképpen meg kell szervezniük a családoknak. Mivel azonban a szülők fizetett szabadsága jóval rövidebb, mint a vakáció ideje, a táborok pedig komoly költséggel járnak, minden családban fejtörést okoz a feladat, hogy 11 hétre megoldják, ne legyen egyedül a gyerek.

A nyugdíjasok nagyon lelkesek

A Győriek Egészségéért Közhasznú Egyesület 12 éve foglalkozik különféle egészség- és közösségfejlesztő programokkal a megyeszékhelyen. Csatlakoztak a WHO Európai Egészséges Városok programjához is, ennek keretében pedig kifejezetten az idősekre fókuszáló projektjeik is vannak. A legújabb az Önkéntes nagyi programjuk, amivel a nyári gyerekfelügyeletet segítenek megoldani. „Egy olyan lehetőséget szerettünk volna, amelyben a fiatal családosoknak és az időseknek egyszerre lehetünk a segítségére – mondta Bazsika Erzsébet, az Önkéntes nagyi program ötletgazdája. – A cél az, hogy a generá­ciók közti távolságot csökkentsük, azt viszont már megtapasztaltuk, hogy csak akkor sikeresek ezek a kezdeményezések, ha valóságos igényt sikerül kielégíteni. Innen jött az ötlet, hogy gyerekfelügyeletet hozzunk létre. Ehhez nyugdíjasok jelentkezését kértük, akik felkészítő foglalkozásokon vettek részt, hogy teljes biztonságban lehessenek a gyerekek, és hogy könnyebben tudjanak kommunikálni velük. Még mindig futnak be jelentkezések, de első körben most hét önkéntes nagyival indul a programunk a jövő héttől. Délelőtt és délután háromórás foglalkozások lesznek. A visszajelzések szerint van erre igény, és szeretnénk nemcsak a vakációban, hanem egész évben megtartani ezt a programot.”

Forrás: AFP

72 éves a legidősebb önkéntes nagyi

„A programban egy 54 éves rokkantnyugdíjas a legfiatalabb és egy 72 éves nagymama a legidősebb résztvevő – mondta el Mikósyné Bertalanfy Mária, az önkormányzat WHO Európai Egészséges Városok Programirodájának főtanácsosa. – Jelentkezett hozzánk nyugdíjas fogorvos, tanár és biztosítási szakértő is. Van közöttük, akinek hat unokája van, de távol élnek, ezért vágott bele a programba, van, akinek nincs még unokája, de nagyon várja, hogy nagyszülő lehessen, ezért vállalta az önkéntes munkát, és van olyan rokkantnyugdíjasunk is, aki korábban népművelőként dolgozott, és egyszerűen hasznosabb életre vágyott, ezért segít. Nagyon elkötelezettek, jókedvűek és tele vannak ötletekkel a nyugdíjasaink, akik különféle kézműves-foglalkozásokkal fogják majd lekötni a gyerekek figyelmét.”

25 ezer forint alatt nincs tábor

A szülők dolga nem könnyű ilyenkor, nyáron. Sokba kerül és vidéken nem is olyan egyszerű megoldani a gyerek­felügyeletet. Napközis foglalkoztató tábort 10 ezer forint alatt nem lehet találni, de ebben az árban még nincs étkezés. A teljes ellátást biztosító táborok pedig 20 ezer forintnál kezdődnek. Ilyen áron önkormányzatok és egyházi iskolák kínálnak nyári felügyeletet. Magáncégek is szerveznek táborokat, napközis foglalkozásokat. Azt, hogy mekkora piac ez, jól jelzi, hogy a legnagyobb ilyen keresőoldalon ezer különféle nyári programból lehet válogatni.

„A 25–40 ezer forint közötti bentlakásos táborok és 20 ezer forintig a napközis programok nagyon gyorsan elkelnek, egynapos lehetőségek is vannak, általában 1500–4500 forint között – mondta el Németh Dávid, az oldal szerkesztője. – Legtöbben a 6–12 éves korosztálynak keresnek programot, de keresettek a kisebbeknek kínált iskolai felkészítő táborok is. A piac egyre színesebb, sport-, kézműves- és hagyományőrző táborból van a legtöbb, de a különlegességeket is – robotprogramozó, színházi, önvédelmi, katonai kiképző, nomád, artista- vagy csillagásztábor – egyre többen keresik.

A legtöbb tábort Budapesten és környékén kínálják, a legnépszerűbbek pedig a kaland- és a balatoni táborok. Idén népszerűek voltak a főzős táborok is, van köztük olyan, amely piaci bevásárlással kezdődik, ebédet és uzsonnát készítenek a gyerekek maguknak, megtanulhatnak közben lekvárt főzni, savanyúságot készíteni és tortát sütni is. Ilyenből a legdrágább több mint ötvenezer forint egy hétre, de van 20 ezer forintért is hasonló és 50 ezerért vidéken bentlakásos verzió ugyanilyen gasztronó­miai témában. Az egyik legdrágább az ottalvós vitorlázótábor a Balatonnál 110 ezer forintért egy hétre, a drágábbak között 80 ezer forintos horgásztábor is van, és DJ-tábort is szerveznek 90 ezer forintért egyhetes turnusokban.”

Aki a szünetben tanulni szeretne, ugyancsak válogathat. A korrepetáló táborok mellett sok tehetséggondozó nyári turnus is van, és a nyelvi képzésekben is főszezon a vakáció. Tanulós táborok közül – ilyenből van a legtöbb – 20 ezer forintért már található egész délelőttös nyelvi képzés, de 190 ezer forintért is lehet találni egyhetes, ottalvós nyelvi tábort, anyanyelvi oktatókkal és személyre szabott haladással.

Jövőre többen Erzsébet-táborozhatnak

26 milliárd forintot költ a kormány az Erzsébet-táborok fejlesztésére 2019-ig. Ebből a zánkai és a fonyódligeti Erzsébet-tábort fejlesztik, és a forrásból megduplázódik az Erzsébet-táborok kapacitása.

Az elmúlt hat évben közel 400 ezer gyermek nyaralhatott így a Balatonnál. Idén több mint hetvenezer gyermeknek biztosítanak kedvezményes üdülési és napközis lehetőséget. Turnusonként jelképes, 1000 forintos összegért 26 ezer gyerek tölthet el közülük 5 éjszakát táborozással a Balatonnál.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.