Azonnali 25 százalékos béremelést követelve hétfőn kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak több mint száz polgármesteri hivatalban a tisztviselők. Reggel nyolc és tíz óra között nehézkes lesz az ügyintézés, csak a sürgős ügyeket intézik, de a munkahelyére minden dolgozó bemegy – közölte Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke.
Az MKKSZ tárgyalódelegációja pénteken találkozott Felkai Lászlóval, a Belügyminisztérium helyettes államtitkárával, de a sztrájktárgyalások nem vezettek eredményre. A szakszervezeti vezető azt közölte, az önkormányzati hivatalokban dolgozó tisztviselők és segítőik bérhelyzete kilencedik éve rendezetlen, a hivatalokban állandósult a szakemberhiány. Bár tavaly 303 önkormányzat emelte saját tisztviselői illetményalapját, a területen dolgozó több mint 17 ezer közalkalmazott bére közel egy évtizede változatlan – közölte az MKKSZ elnöke.
A szakszervezet egy hároméves megállapodás keretében azt szeretné elérni, hogy októbertől 25 százalékkal emelkedjen a köztisztviselők bére, aminek 2018 januárjától be kellene épülnie az alapbérbe, s erre épülne a további, 2018. évi béremelés, melynek el kell érnie a bérminimum 12 százalékos emelkedésének mértékét. Ezt követné 2019-ben további 7 százalékos bérnövekedés. Amennyiben ezt nem sikerül elfogadtatni, az MKKSZ járható útnak látja azt is, hogy a kilenc éve változatlanul 38 650 forintos illetményalapot 2018-tól 60 ezer forintra emeljék meg.
Sokáig úgy volt, hogy a Magyar Államkincstár (MÁK) dolgozói is sztrájkolni fognak, ám az utolsó pillanatban a MÁK vezetése megállapodott a munkavállalókkal. Az államkincstár dolgozói július elsejével visszamenőleg átlagosan 25 százalékos béremelésben részesülnek, 2018. január 1-jétől pedig további 25 százalékos béremelést kapnak – közölte az MKKSZ.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón azt mondta: az önkormányzatoknak kellene rendezniük dolgozóik bérét, mivel a polgármesteri hivatalokban dolgozó alkalmazottak munkaadója nem az állam, hanem az önkormányzat. Lázár János megjegyezte, hogy tavaly 6,5 milliárd forintot fizettek ki a települések különböző jogcímeken jutalmakra; ebből béreket is emelhetnének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.